Anadolu Alevîliği'nde eski Türk kültüründeki gelenek-göreneklerin izleri
Traces of the ancient Turkic culture's traditions and customs in the Anatolian Alévism
  1. Tez No: 672795
  2. Yazar: CİHAN DEMİR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ZEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Genel Türk Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
“Eski Türk İnançı”ile“Anadolu Alevîliği”arasındaki benzerlikleri anlatmaya çalışacağımız bu tez çalışmamızda, her iki noktada mevcud bulunan gelenek-görenek ve ritüellerin üzerinde durulmuştur. Alevîlik, bugün hem kültürel özellikleri hem de manevî yönleriyle coğrafyadan-coğrafyaya farklılık göstermektedir. Çalışmamızda, eski Türk inançının ülkemizde en önemli halefi konumunda ki“Anadolu Alevîleri”ni ele aldık. Bu çalışma ile benzerlikleri bire-bir kaynaklarından aktarmaya gayret edip, ortaklıkları ve âdetlerin kökenlerini göstermek istedik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the similarities between“Anatolian Alévism”and“The Ancient Turkic Moral Faith (Tengrism)”are analyzed by studying customs, traditions and rituals which are existed both in two believes. Today, Alévism has different cultural and spritual features among different societies and among different civilisations too. In this work,“Anatolian Alévism”, which is the main successor of the ancient Turkic faith (Tengrism) in Turkey, is specifically studied; it is aimed to indicate the origins of similar customs between Anatolian Alévism and the ancient Turkic faith by searching the main sources, historical records about this issue.