Rekreasyon bölümü öğrencilerinin liderlik düzeyleri ve özgünlükleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the reletionship between levels and authenticity of recreation department students
- Tez No: 672798
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SERDAR BÜYÜKİPEKCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Necmettin Erbakan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rekreasyon Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu çalışma ile; Rekreasyon bölümü öğrencilerinin liderlik düzeyleri ve özgünlükleri arasındaki ilişkinin bazı değişkenler açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın evrenini spor bilimleri fakültelerinde ve beden eğitimi spor yüksekokulunda öğrenim gören rekreasyon bölümü öğrencileri oluştururken örneklem grubunu ise Selçuk Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi, Gazi Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Adnan Menderes Üniversitesi Rekreasyon bölümlerinde öğrenim gören 185 kadın 216 erkek olmak üzere toplam 401 öğrenci oluşturmuştur. Sosyo-demografik verilerin elde edilmesinde araştırmacı tarafından oluşturulan kişisel bilgi formu kullanılırken, Gençlik Liderlik Özelliklerinin ölçümü için Cansoy ve Turan (2016) tarafından geliştirilen Gençlik Liderlik Özellikleri Ölçeği (GLÖÖ), Özgünlük değerlerinin belirlenmesinde ise Kernis ve Goldman (2006) tarafından geliştirilen Türk kültürüne uyarlaması Aydoğan ve dig. (2011) tarafından yapılan Özgünlük (Authenticity) Ölçeği kullanılmıştır. Elde edilen verilerin varyans ve homojenlikleri test edilmiş, homojen oldukları belirlenen veriler için; ikili karşılaştırmalarda Independent t testi, çoklu karşılaştırmalarda One Vay Anowa ve farklılık kaynağının belirlenmesinde Tukey HSD testi kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
With this work; It was aimed to examine the relationship between the leadership levels and originality of the recreation department students in terms of some variables. While the population of the study is the recreation department students studying in sports sciences faculties and physical education sports college, the sample group is 401, 185 women and 216 men studying at the recreation departments of Selçuk University, Akdeniz University, Sakarya University, Gazi University, Kocaeli University, Adnan Menderes University. student formed. While the personal information form created by the researcher was used to obtain socio-demographic data, the Youth Leadership Traits Scale (GLÖ) developed by Cansoy and Turan (2016) for the measurement of Youth Leadership Traits, and its adaptation to Turkish culture developed by Kernis and Goldman (2006) in determining the values of Originality. Aydoğan and dig. The Authenticity Scale made by (2011) was used. The variance and homogeneity of the obtained data was tested and for the data determined to be homogeneous; Independent t test in paired comparisons, One Vay Anowa in multiple comparisons and Tukey HSD test were used to determine the source of difference.