Eğitim yöneticilerinin görüşlerine göre okul öncesi eğitim kurumlarının denetiminde karşılaşılan bazı sorunlar: Diyarbakır ili örneği
Problem encountered in the inspection of preschool educational institutions as percieved by school principals in the city of Diyarbakır
- Tez No: 672800
- Danışmanlar: PROF. DR. SELAHATTİN TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Planlaması Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın amacı, eğitim yöneticilerinin görüşlerine göre okul öncesi eğitimdeki denetim uygulamalarının niteliğini incelemektir. Çalışmanın verileri, Diyarbakır ilinde okul öncesi eğitim sınıflarını denetlemekle görevli eğitim yöneticilerinden yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılarak toplanmıştır. Araştırmaya katılan okul yöneticileri; okul öncesi eğitim sınıfının genel düzeni, kullanılan materyallerin çocukların seviyesine uygunluğu, öğretmenin öğrenciye yaklaşımı gibi unsurlar açısından okul öncesi eğitim sınıflarının sıklıkla denetlenmesi gerektiğini ifade etmişlerdir. Ayrıca, çalışmaya katılan eğitim yöneticileri denetimler sırasında en sık karşılaştıkları problemler olarak; velilerin duyarsızlığı, okul ortamının güvenlik açısından yetersiz kalması, materyal eksikliği, öğretmenlerin ilgisiz olmaları, çocukların gelişimine uygun olmayan çevre düzenlemelerinde eğitim vermek zorunda kalınması gibi çok yönlü sebepleri belirtmişlerdir. Araştırmaya katılan okul müdürlerine göre, okul öncesi eğitimi denetleyen yöneticiler; okul öncesi eğitim alanına hâkim olmalı, pozitif okul iklimi oluşturabilmeli, çocukları okula kazandırmaya yönelik saha çalışmalarına katılmalı ve sürekli denetimler yapmalı yönünde önerilerde bulunmuşlardır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study; to reveal the quality of supervision practices in preschool education based on the opinions of principals in the city of Diyarbakır in Turkey. The data of this study were collected by using the semi-structured interview form from the principals responsible for supervising the preschool education classes in province of Diyarbakır. As a result of this research, principals; they stated that preschool education classes should be inspected frequently in terms of the general order of preschool education class, suitability of the materials used to the level of children, the teacher's approach to the student. Along with these, the principals participating in the study were the most frequently encountered problems during the inspections; they stated reasons such as parents 'insensitivity, insufficient school environment in terms of security, lack of materials, teachers' indifference, and having to give education in environmental arrangements that are not suitable for the development of children. According to the principals participating in the study, administrators supervising preschool education; should be able to master preschool education, be able to create a positive school climate, participate in field studies aimed at bringing children into school and carry out continuous inspections.