The effects of drama and digital video techniques on Turkish EFL learners' willingness to communicate and foreign language speaking anxiety
Drama ve dijital video tekniklerinin İngilizceyi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin yabancı dilde konuşma kaygısı ve iletişim kurma isteklilikleri üzerine etkileri
  1. Tez No: 672801
  2. Yazar: EBRU UYUMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERİN ATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bir dilde yetkin olmanın, aynı dili kullanan diğer konuşmacılarla etkili bir şekilde iletişim kurabilmek olduğu kabul edilmiş bir gerçektir. Önceki araştırmalar, yabancı dil öğrenenlerin çoğunun, yıllarca öğrenim görmesine rağmen bu sorunla mücadele etmeye devam ettiğini göstermiştir. Literatürde şimdiye kadar bu yaygın problemin birçok sebebi ve bunlara bağlı olarak öğrencilerin yabancı dilde konuşma performanslarını artırmak için çeşitli öğretim yöntemleri sunuldu. Türkiye'de yapılan araştırmalarda, yabancı dilde konuşma kaygısı ve iletişim kurma istekliliği faktörlerinin, İngilizce'yi yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerinin konuşma becerilerinin temel belirleyicisi olduğu tespit edilmiştir. Bu bağlamda, öğrencilerin iletişim kurma isteklerini artırarak yabancı dil kaygısını azaltmayı amaçlayan teknikler arasında en kullanışlı yöntem henüz belirlenmemiştir. Bu nedenle, iki farklı yöntem olan drama ve dijital videoların, İngilizce'yi ikinci yabancı dil olarak öğrenen Türk öğrencilerin yabancı dilde konuşma kaygısı, iletişim kurma istekliliği ve son olarak da konuşma performansları üzerindeki etkilerini araştırmaktadır. Çalışma Türkiye'de özel bir üniversitede 19 kişilik bir örneklemle yürütülmüştür. Bu deneyde iki farklı deney grubu oluşturulmuştur; ilk gruba drama grubu ve ikinci gruba video grubu adı verilmiştir. Yöntemlerin etkilerini karşılaştırabilmek için çalışmanın başında, sonunda ve bir ay sonrasında testler yapılmıştır. Ayrıca nitel veriler kapsamında öğretmen ve öğrenci görüşleri de incelenmiştir. Araştırmanın sonuçları göstermektedir ki konuşma performansı ve iletişim kurma istekliliği açısından gruplar arasında istatiksel bir fark yoktur, ancak yabancı dilde konuşma kaygısı konusunda farklılıklar mevcuttur.
Özet (Çeviri)
It is a well-accepted fact that being proficient in a language means controlling that language effectively to communicate with other speakers. Previous research has demonstrated that most foreign language learners struggle with this issue, albeit years of learning. Several reasons behind this vexing problem have been found so far in the literature, and accordingly, various teaching methods have been presented in order to promote learners' oral performance. In terms of Turkish context, the factors“foreign language speaking anxiety”and“willingness to communicate”have been detected to be the main determinants of Turkish EFL learners' speaking skills. Nevertheless, among the techniques aiming at lessening L2 learners' foreign language speaking anxiety by fostering their willingness to communicate, the most useful one has not been unveiled yet. Therefore, this study explores the effects of two different methods, drama, and digital videos, on foreign language speaking anxiety, willingness to communicate, and finally, on speaking performances of Turkish EFL learners. The study was conducted in a private university in Turkey, with a sample of 19. Two different experimental groups were formed in this experiment; the first group was called the drama group, and the second one as the video group. In order to see the effects of the methods, pre, post, and delayed tests were utilized. Additionally, teacher and student perceptions were also analyzed within the scope of the qualitative data. The study results do not show any significant differences between drama and video groups regarding the parameters of oral performance and willingness to communicate. Contrary to those two parameters, a significant difference between the groups was detected in delayed tests, concerning the last parameter, foreign language speaking anxiety.