Annelerin psikolojik durumları ve sosyal medya kullanım özellikleri
Psychological resilience and social media usage characteristics of mothers
  1. Tez No: 672813
  2. Yazar: BETÜL ORHAN KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL ULUKOL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Pediatri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Teknolojik gelişmeler sonucunda annelerin sosyal medya kullanımının artması beraberinde birçok tartışma konusunu getirmiştir. Bunlardan ilki sosyal medya platformlarının annelerin ruh sağlığını nasıl etkilediğidir. Bir grup çalışmada; sosyal medya kullanımın annelere destek olarak daha iyi hissetmesini sağladığı gösterilmiştir (Chouve Edge, 2012; Kross, Verduyn, Demiralp, 2013). Diğer taraftan bazı araştırmacılar da annelerin sosyal medya kullanımının onları olumsuz etkileyerek depresif belirti düzeyinin artışı ile ilişki olduğunu göstermiştir (Padoa ve ark., 2018; Sidani ve ark., 2020). Annelerin dijital dünyada varlığı ile birlikte gündeme gelen bir diğer durum ise“sharenting”diye bahsedilen ebeveynlerin sosyal medya platformlarında çocuklarına ait paylaşımlarıdır. Annelerin henüz söz hakkı olmayan çocuğuna ait paylaşımlarının hem niteliği hem niceliği çocuk hakları açısından sorun yaratabilmektedir. Bu araştırmada; annelerinin sosyal medya kullanım özellikleri ile sosyal medya platformlarında çocuklarına ait paylaşımlarının niteliği ve niceliğinin incelenmesi ve sosyal medya kullanım özelliklerinin psikolojik sağlamlık durumları ile ilişkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmaya; 2020 Nisan-2021 Ocak tarihleri arasında Başkent Üniversitesi Hastanesi çocuk polikliniğine başvuran çocukların annelerinden, İnstagram hesabı olan, hesabını @dr_anne_baba kullanıcısı tarafından takip etmemize izin veren, çocuğu 13 yaşından küçük olan ve anketi doldurmayı kabul eden 130 anne dahil edilmiştir. Araştırmaya katılmayı kabul eden anneler, sosyodemografik özellikler, sosyal medya kullanım özellikleri ve internet güvenliğine ilişkin özelliklerini değerlendirmek için bir anket formu ve depresyon düzeylerini belirlemek için Beck Depresyon Ölçeğin (BDÖ), yaşam doyum düzeylerini belirlemek için Yaşam Doyum Ölçeği (YDÖ), psikolojik sağlamlık düzeyini belirlemek için Bilişsel Üçlü Envanter (BÜE) ve narsistik kişilik özelliklerini belirlemek için Narsistik Kişilik Envanterinden (NKE) oluşan bir anket formunu online olarak doldurmuştur. Araştırmaya katılmaya kabul eden annelerin İnstagram hesabı, tarafımızca açılan“@dr_anne_baba”hesabı tarafından bir kez incelenerek annelerin İnstagram profil ve çocuklarına ait paylaşım özelliklerini içeren“İnstagram Kullanım Özelliklerine İlişkin Veri Formu”tarafımızca doldurulmuştur. Araştırmamıza dahil edilen annelerin ortalama yaşları 34,54,4 idi. Katılımcıların ilk tercih ettikleri sosyal medya platformunun İnstagram olduğu görülmüştür. Annelerin tamamının İnstagram (%100), %63,8'inin Facebook, %40,8'inin Twitter ve %6,2'sinin Snapchat (%6,2) hesabı olduğu saptanmıştır. Annelerin sosyal medya platformlarını en sık olarak iletişim (%82,3) amacıyla kullandıkları tespit edilmiştir. Annelerin ortalama 5,84,1 kez/gün ile en sık olarak ve 75,559,5 dakika/gün olarak en uzun süreli olarak İnstagram'a girdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
As a result of technological developments, the increase in the use of social media by mothers has brought along many controversial topics. The first is how social media platforms affect the mental health of mothers. In a group study, it has been shown that the use of social media as a support makes mothers feel better (Chouve Edge, 2012; Kross, Verduyn, Demiralp, 2013). Whereas in other studies, some researchers have shown that mothers' use of social media negatively affects them and is associated with an increase in the level of depressive symptoms (Padoa et al., 2018, Sidani et al.2020). Another situation that comes forward along with the presence of mothers in the digital world is the sharing of their children on their own social media platforms, which is referred to as“sharenting”. Both the quality and the quantity of mothers' posts about their children, who have no right to speak, can create problems in terms of children's rights. In this study, the aim was to examine the social media usage characteristics of mothers and the quality and quantity of their children's posts on social media platforms, and to evaluate the relationship between their social media usage characteristics and their psychological resilience. The subjects included in this study are 130 mothers of children who applied to Başkent University Hospital pediatric outpatient clinic between April 2020 and January 2021, who had an Instagram account, who allowed us to follow their account by username“ @dr_anne_baba”, whose children were under 13 years old, and who accepted to fill in the questionnaire. Mothers who agreed to participate in the study filled an online questionnaire to evaluate sociodemographic characteristics, social media usage characteristics, internet safety characteristics, the Beck Scale of Depression to determine their level of depression, the Life Satisfaction Scale to determine the life satisfaction levels, the Cognitive Triad Inventory determine their level of psychological resilience, and the Narcissistic Personality Inventory to determine narcissistic personality traits. The Instagram account of the mothers who accepted to participate in the study was examined once by the“@dr_anne_baba”account opened by us, and the“Data Form on Instagram Usage Features”containing the Instagram profile features of the mothers and the sharing features of their children was filled by us. The mean age of the mothers included in our study was 34.54.4 years. It has been observed that the first social media platform preferred by the participants is Instagram. It was determined that all mothers had Instagram (100%), 63.8% had Facebook, 40.8% had Twitter and 6.2% had Snapchat (6.2%) accounts. It was found that mothers most frequently used social media platforms for communication (82.3%). It was found that mothers used Instagram most frequently (5.84.1 times / day) and the longest (75.559.5).