Eskişehir'deki grafiti ve duvar resmi örneklerine yönelik fenomenolojik bir inceleme
A phenomenological study graffiti and mural samples in Eskisehir
- Tez No: 672827
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZGÜR SOĞANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 207
Özet
Çağdaş bir sokak sanatı mecrası olan grafiti, günlük hayatta hemen her kamusal noktada karşımıza çıkan; müze, galeri, saray ve benzeri ortamlarda sergilenen yapıtlara kıyasla görünürlüğü oldukça yüksek; geleneksel görsel sanat mekanizmalarının çoğuna mesafeli bir uğraş alanıdır. Bu çalışma, çağdaş uğraşı alanı olan bu kavramı, Anadolu'nun sanayi kentlerinden biri olan Eskişehir'deki bir kısım uygulamaları ve uygulayıcıları üzerinden daha iyi anlamak, anlamlandırmak ve okuyucuya grafiti tasarımları açısından bu kentteki son birkaç yılın derli toplu bir özetini, belgelendirmesini alandaki ana aktörlerin katılımıyla sunmak amacındadır. Çalışma kapsamında, Eskişehir kent merkezinin kamusal noktalarında grafiti çalışmalarıyla görünürlük kazanmış dokuz sanatçı ve sanatçı gurubu ile derinlemesine görüşmeler gerçekleştirilmiş, bu sanatçıların grafiti ile bütünleştirdikleri yaşantıları ve çalışmaları hakkında detaylı bilgiler derlenmiş ve çalışmalarından oluşan bir görsel repertuarı oluşturulmuştur. Ana veri toplama aracı yarı yapılandırılmış görüşmeler olan ve verilerinin analizinde fenomenolojik yaklaşımı benimseyen bu çalışmanın odaklandığı çeşitli grafiti yaklaşımlarının, öykülerinin ve örneklerinin incelenmesi, Eskişehir kenti görsel kültürü açısından bir kayıt niteliği taşımaktadır ve dolayısıyla görsel sanatlar alanında eğitim süreçleri yürüten kişilere öğretim programlarına kolayca uyarlayabilecekleri bir kaynak olarak katkı sunması beklenebilir.
Özet (Çeviri)
Graffiti which is a contemporary street art channel, appears in almost every public place in daily life; its visibility is quite high compared to the works exhibited in museums, galleries, palaces and similar environments; it is an area of occupation that is distant from most of the traditional visual art mechanisms. This study aims to better understand, make sense of and present this concept, which is a field of contemporary occupation, through some of its practices and practitioners in Eskişehir, one of the industrial cities of Anatolia and gives the reader a tidy summary and documentation of the last few years in this city in terms of graffiti designs with the participation of the main actors in the field. With the scope of the study were realised depth interviews with nine artists and gropus of artist who have gained visibility with their graffiti works in public places in city center of Eskişehir, detailed information about the lives and works of these artists which they have integrated with graffiti, has been compiled and a visual repertoire of these art works has been created. The main data collection tool is semi-structured interviews and this study which adopts a phenomenological approach in the analysis of its data, focuses on the examination of various graffiti approaches, stories and examples, which is a record in terms of the visual culture of Eskişehir city and therefore, it can be expected to contribute to the people who carry out educational processes in the field of visual arts as a resource that they can easily adapt to the curriculum.