Samsun yöresi engebeli meraları'nda değişik ıslah yöntemlerinin etkileri üzerine bir araştırma
An Investigation on the effects of various improvement methods on hilly ranges in Samsun district
- Tez No: 67283
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM MANGA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZ Bu çalışma, 1993-1995 yıllan arasında Samsun Yöresi engebeli arazilerinde en uygun mer'a ıslah yöntemini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemede 12 değişik mer'a ıslah yöntemi kullanılmıştır. Ayrıca tüm işlemlerde parsellerin yansına kireç verilmiş (630 kg/da), yarısına verilmemiştir Denemeden genel ortalama olarak 577.49 kg/da kuru ot verimi alınırken, en yüksek ortalama kuru ot verimi sürüm + yeniden ekim yapılan işlemlerden (768.80 kg/da) elde edilmiştir. Mer'a ıslah işlemlerinin ortalaması olarak, kireç uygulaması dekara kuru ot verimini yaklaşık 100 kg artırmıştır. En yüksek ortalama ham protein ve ham kül verimi sürüm + yeniden ekim yapılan işlemde (sırasıyla 132.50 ve 71.25 kg/da) elde edilmiştir. Denemeden sağlanan ortalama ham selüloz verimi de 167.84 kg/da' dır. Buğdaygil, baklagil ve diğer familyalara giren bitkilerin ortalama olarak botanik kompozisyona katılma oranlan sırasıyla % 30.53, 37.73 ve 31.94' dür. Kireç uygulaması baklagillerin ortalama botanik kompozisyona katılma oranlarını artırırken, buğdaygil ve diğer familyalara giren bitkileri azaltmıştır. İki yıllık bu araştırma sonucunda; bölgedeki mer'aların vegetasyon sıklığı ve kompozisyonunu daha iyi duruma getirmek ve buna bağlı olarak verimi artırmak amacıyla en uygun ıslah yöntemi olarak kireçlemeyle birlikte iyi bir havalandırma + gübreleme önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT AN INVESTIGATION ON THE EFFECTS OF VARIOUS IMPROVEMENT METHODS ON HILLY RANGES IN SAMSUN DISTRICT The study was done to define the best method of range improvement in Samsun territory between 1993 to 1995. The planned project had twelve different range improvement methods with giving the lime half of it (630 kg/da). Dry fodder yield got happen 577.49 kg per da as mean of the experiment. The highest mean of dry fodder yield was taken from plough + sowing application with 768.80 kg per da. The lime application increased the dry fodder yield approximately 100 kg per da as mean of range improvement systems. The highest mean of crude protein and ash yield occured with the treatment of plough + sowing application, respectively, 132.59 and 71.25 kg per da. The mean of crude fiber yield provided from the experiment is 167.84 kg per da. The botanic composition of plants which consisting of grasses, legumes and other species is respectively 30.53, 37.73 and 31.94 percent. While lime application rises the rate of legumes in the mean of botanic composition, grasses and other species plants are reduced with the application of one in the population. In the results of two year experiments; to order to improve the potential of range vegetation and their composition and besides, to upgrade the yield of range, can be suggested that the most convenient improvement system of the range is aeration + fertilization treatment with lime application in the region.