Optimal power allocation techniques for vector parameter estimation with fisher information based objectives
Fısher bilgisi tabanlı objektiflerle vektör parametre kestirimi için optimal güç dağıtım teknikleri
- Tez No: 672859
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNAN GEZİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tezde vektör parametre kestirimi için optimal güç adaptasyonu problemleri, farklı Fisher bilgisi temelli optimallik kriterlerine göre incelenmektedir. Parametre vektörünün doğrusal/doğrusal olmayan bir dönüşümünü ve herhangi bir olasılık dağılımına sahip olabilecek toplanır bir gürültü bileşenini içeren genel bir gözlem modeli benimsenip, farklı Fisher bilgisi temelli amaç fonksiyonları kullanılarak altı farklı optimal güç paylaştırma problemi formüle edilmektedir. Optimizasyon kuramsal yaklaşımlar ile formüle edilen problemler için sistem dönüşümünün doğrusal olduğu durumlar için çeşitli kapalı yapıda çözümler elde edilmektedir. Aynı zamanda çözümler, doğrusal olmayan dönüşümlere ve önemsiz parametrelerin var olduğu durumlara uyarlanmaktadır ve önerilen yöntemlerin {belirli koşullar altında} bu durumlarda da uygulanabileceği gösterilmektedir. Önerilen güç paylaşım stratejilerinin performansının incelenmesi için sayısal örnekler sunulmakta ve güç uyarlamasının eşit güç dağılımına kıyasla önemli performans kazançları getirdiği gösterilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, optimal power allocation problems are investigated for vector parameter estimation according to various Fisher information based optimality criteria. By considering a generic observation model involving a linear/nonlinear transformation of the parameter vector and an additive noise component with an arbitrary joint probability distribution, six different optimal power allocation problems are formulated based on Fisher information based objective functions. Various closed-form solutions are derived for the proposed problems using optimization theoretic approaches for the cases in which the transformation acting on the parameter vector is linear. Also, the results are extended to cases in which nuisance parameters exist in the system model, and to the cases when the transformation acting on the parameter vector is nonlinear. It is shown that the proposed methods are {also} valid for the provided extensions {under certain conditions}. Numerical examples are presented to investigate performance of the proposed power allocation strategies, and it is shown that they provide significant performance gains over the equal power allocation strategy.