Uluslararası göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti: Türkiye için iyileştirici öneriler
International migrant smuggling and human trafficking: reformative suggestions for Turkey
  1. Tez No: 672858
  2. Yazar: FATMA KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ZEKAİ GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Adli Bilimler Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Suç Önleme ve Analizi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Silahlı çatışmalar, ekonomik sıkıntılar, doğal afetler ve siyasal sıkıntılardan dolayı ülkelerde göç hareketleri meydana gelmektedir. Bu göç hareketleriyle birlikte ise göçmen kaçakçıları ve insan tacirleri de ortaya çıkmıştır. Bunun ile birlikte bu oluşumların sayıları yüzyıllardır artarak varlıklarını sürdürmektedir. Gerçekleşen bu göçlerle birlikte göç konusunda birçok çeşitlilik ve tanımda karşımıza çıkmaktadır. Genel anlamda incelendiğinde göç kavramı iç ve dış göç olarak ikiye ayrılmakta, meydana gelme biçimi incelendiğinde ise yasal ve yasal olmayan yollardan yapıldığı karşımıza çıkmaktadır. Gerçekleşen bu göçlerle birlikte mağdur ve suçlu sayısında kayda değer artış gözlemlenmekle birlikte bu durum küresel bir problem haline gelmiştir. Uluslararası alanda bu problem ile ilgili birçok anlaşmalar, protokoller ve politikalar geliştirilmiştir. Uluslararası göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretinin önlenmesi için geliştirilen bu mevzuatlara rağmen bu faaliyetlerin hızlı ve kontrolsüz bir şekilde artış gösterdiği bilimsel araştırmalarla da teyit edilmektedir. Bu doğrultuda insan tacirlerinin sayısı ve örgütlenmesinin de arttığı görülmektedir. Bu tezde göçün tanımı, göç çeşitleri, göç teorileri ve insan ticaretinin tanımları yapılmış olup göçmen, göçmen kaçakçılığı ve insan ticaretine neden olan sebepler ve bunun sonuçları incelenmiştir. United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) ve T.C. Adalet Bakanlığı Adli Sicil ve İstatistik Genel Müdürlüğü. Adli İstatistikler kurumlarının göçmen kaçakçılığı ve insan ticareti ile ilgili raporları ve istatistiki verileri incelenerek yorumlanması yapılmıştır. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Göç, Göçmen Kaçakçılığı, İnsan Ticareti
Özet (Çeviri)
Due to hostilities, economic difficulties, natural disasters and political issues, migration movements occur in countries. With these migration movements, migrant smuggling and human traffickers have also emerged. The number of these formations has been increasing for centuries. Along with these migrations and movements, many variation and definitions of migration appear. When it examined in general terms, the way of immigration is divided into two as internal and external migration, and when the way it occurs is examined, it divided through legal and illegal ways. With these migrations, a significant increase in the number of victims and criminals has occurred and this has become a global problem. Many protocols and policies have been developed regarding this problem in the international arena. Despite these regulations for prevent international migrant smuggling and human trafficking, researches confirms that these activities increase rapidly and uncontrolled. In that direction, it is seen that the number of organizations of human traffickers has also increased. In this thesis, the definition of; migration, migration types, migration theories and human trafficking are examined also the reasons and consequences of migrant smuggling and human trafficking are examined. United Nations Office on Drugs and Crime (UNODC), Turkey Statistical Institute (TUIK) and T.R. Ministry of Justice, General Directorate of Criminal Records and Statistics. Forensic Statistics reports and statistical data on migrant smuggling and human trafficking are examined and interpreted. KEY WORDS: Immigration, Immigrant Smuggling, Human Trafficking