Soren Kirkegaard'da varoluşsal benlik ve varoluşun evreleri
The existential self in Soren Kierkegaard and the stages of existence
- Tez No: 672860
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİÇEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Felsefe, Philosophy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
XIX. yüzyılın başından itibaren etkisini hissettirmeye başlayan varoluşçuluk düşüncesi, temelde insanın kendi değerlerini kendisinin oluşturabileceği, geleceğini yine kendisinin kurabileceğini savunan bir felsefi akımdır. Bu akımı temsil eden pek çok filozof veya düşünür vardır. Fakat bu filozof veya düşünürler arasında varoluşçuluğun babası olarak bilinen kişi, Danimarkalı Hristiyan bir filozof olan Soren A. Kierkegaard'tır. Kierkegaard'ın ortaya koymuş olduğu felsefe, hem kendi yaşadığı dönemdeki insanlar hem de kendinden sonraki dönemlerde yaşayan insanlar üzerinde çok ciddi etkiler bırakmıştır. Bu bakımdan onun felsefesi, varoluş felsefesi açısından oldukça önemlidir. Bizim bu tezdeki amacımız; Kierkegaard'ın varoluş felsefesinden yola çıkarak, onun benlik görüşlerini ve insanın kendi varoluşunu içlerinde gerçekleştirdiği varoluş evrelerinin tanımını, bir evreyi diğer evreden ayıran temel özelliklerin ne olduğunu, insanın bu evrelerde hangi konumda bulunduğunu ve nasıl bir anlam taşıdığını ortaya koymaktır. Çünkü ona göre insan(benlik) olmak, doğuştan kazanılan bir şey değildir. Biz onu, sonradan kendimizin seçimleri, kararları ve davranışları doğrultusunda inşa ederek kazanırız. Bu düşünce bize, spekülatif felsefenin temel öğretisinden farklı olarak; insanın önceden verilmiş sabit bir özünün olmadığını, kendi varoluşsal özünü yine kendisinin oluşturduğunu gösterir. Dolayısıyla Kierkegaard'a göre, insan bu varoluşsal özünü oluştururken bunu bir takım evreler içinde yapar. Evrelerin olmaması demek; insanın varoluşunu oluşturamaması demektir. Bu bakımdan bu evreler insan olmanın varoluş kazanmanın alanlarıdır.
Özet (Çeviri)
XIX. The idea of existentialism, which has started to make its effect has also start to be felt since the beginning of the century, it is basically a philosophical movement that defends those people who can create their own values and establish their own future. There are many philosophers or thinkers representing this trend. But among these philosopher or thinkers, the person known as the father of existentialism was Soren A. Kierkegaard, a Danish Christian philosopher. The philosophy put forward by Kierkegaard has a very serious impact on both the people in his own period and the people who lived in the periods after him. For this reason, his philosophy is very important in terms of existence. Our aim in this thesis; Based on Kierkegaard's philosophy of existence, it is to reveal his self-views and definition of the stages of existence in which man realizes his own exinstence, what are the basic features that distinguish one stage from another, what position the human occupies in these stages and what kind of meaning he has. According to Kierkegaard, being a human (individuality) is not something born from birth, we earn it by building it later in line with our own choices, decisions and behaviors. This idea, unlike the basic doctrine of speculative philosophy; It shows that man does not have a fixed essence given beforehand, that he again constitutes his own existential essence. Therefore, according to Kierkegaard, human being does this in a number of phases while forming his existential essence. It means the absence of stages; it means the inability of human being to constitute his existence. For this reason, these stages are the areas of being human and gaining existence.