Use of artificial intelligence in design of input shaper for motion control of mechanical systems
Mekanik sistemlerin hareket kontrolü için giriş şekillendirici tasarımında yapay zeka kullanımı
- Tez No: 672868
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 199
Özet
Vinçler genellikle yükün dağıtımı, kaldırılması, taşınması, sonra indirilmesi ve kavranması gibi çeşitli eylemlerle kontrol edilir. Akıllı bir kontrol sistemi, bu tür operasyonları gerçekleştirirken operatöre önemli avantajlar sağlayabilir. Bu çalışmada, basit bir sarkaç üzerinde hibrit kontrol yöntemleri ile değişken koşullar altında etkili bir taşıma operasyonunun nasıl gerçekleştirileceği gösterilmiştir. Sıfır titreşim girdi şekillendirme yöntemi, farklı yükseklikler ve değişken ağırlıklar ile bir basit sarkaç deney setine uygulanmıştır. Tek gizli katmanlı sinir ağı (NN), genel gerileme sinir ağı (GRNN) ve radyal temelli fonksiyon ağı (RBFN), seri bir konfigürasyonda akıllı bir kontrol yöntemi olarak kullanılmıştır. Bu akıllı kontrol yöntemlerinin performans karşılaştırmaları, eğitim verileri dışındaki farklı ağırlık ve yükselik değerleri için de yapılmıştır. Ayrıca, bu sistemleri güvenli ve ekonomik bir şekilde çalıştırmak için etkili bir otomasyon sistemine de ihtiyaç vardır. Bu çalışmada, hem bu otomasyon sistemi hem de mekanik sönümleme yöntemleri de geliştirilmiştir. Bu mekanik sönümleme yöntemleri sadece bir yükü minimum salınımla konumlandırmak için değil, aynı zamanda rüzgar kuvvetlerine karşı dengelemek için de gereklidir. Bu yöntemlerin farklı koşullar için deneysel performansları birbirleri ile karşılaştırılmıştır. Ek olarak otomasyon ve mekanik sönümleme yöntemlerinin güncel son teknoloji endüstriyel uygulamalarıda incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The cranes are usually controlled by a variety of actions including handling, lifting, carrying, then lowering and gripping the load. An intelligent control system could provide the operator with important advantages when performing such operations. In this study, it is shown how to perform an effective transport operation under variable conditions with hybrid control methods on a simple pendulum. Zero vibration input shaping method is implemented to a simple pendulum experiment set with different heights and variable weights. Single- Hidden-Layer Neural Network (NN), General Regression NN (GRNN), and Radial Basis Function Network (RBFN) are used in a serial configuration as an intelligent control method. Performance comparisons of these smart control methods are also made for different weight and height values other than the training data. Also, in order to operate such systems safely and economically, an effective automation system is needed too. In this study the results of automation system and mechanical damping methods have been presented. The mechanical damping method is necessary not only used for positioning a load with minimum oscillation but also for balancing it against wind forces. The experimental performances of these methods for different conditions have been compared with each other. In addition, current state-of-the-art industrial applications of automation and mechanical damping methods are also examined.