Investigation of the effect of the plasma actuators in aerodynamic flow control applications
Plazma aktüatörlerin aerodinamik akış kontrol uygulamalarındaki etkisinin incelenmesi
  1. Tez No: 672917
  2. Yazar: HÜRREM AKBIYIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN YAVUZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, aerodinamik performansların iyileştirilmesi için seçilen kanat profili tiplerinin AI ve geri besleme kontrolü destekli plazma aktüatörlerine dayalı aktif akış kontrolünü araştırmayı amaçlamaktadır. Havacılık sistemlerinde, plazma aktüatörlerinin aktif akış kontrolü için umut verici sonuçlar elde ettiği gösterilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, akış kontrolü için plazma aktüatör uygulaması ile NACA 2415 ve NACA 0015 kanat profillerinin aerodinamik performansı araştırılmıştır. Çalışmanın ikinci bölümünde, plazma aktüatörlerinin aktif kontrolünü sağlamak için bir geri besleme kontrol yöntemi uygulanmaktadır. Ayrıca, aerodinamik performans analizi için gerekli olan kaldırma ve sürükleme katsayılarına ilişkin deneysel verileri tahmin etmek için yapay sinir ağı tekniği kullanılmıştır. Birinci bölümün deneysel sonuçları, kanat profillerinin emme yüzeyinde bulunan plazma aktüatörlerinin, sürükleme kuvvetinde azalma, kaldırma kuvvetinde artış, stol açısının ötelenmesi, kanat profillerinin performansının artması ve uçak kanatlarının iz bölgesinde daralma sağladığını göstermektedir. İkinci bölümün deneysel sonuçları ise geliştirilen Yapay Sinir Ağı modelinin kaldırma ve sürükleme katsayılarının tahmininde başarılı olduğunu göstermektedir. Ek olarak, bir geri besleme kontrolörlü aktif akış kontrolü olarak plazma aktüatörleri ile kanat profilleri etrafındaki akışı kontrol etmek için kullanılmıştır. Bu şekilde uygulanan geri besleme esaslı kontrol algoritması üzerine yapılan çalışmanın da önemli faydaları olduğu kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aims at investigating the applications AI and feedback control assisted plasma actuators based active flow control of selected airfoil types for improvement of aerodynamic performances. In aerial systems, the plasma actuators have been shown to achieve promising results for active flow control. In the first part of the study, aerodynamic performance of the NACA 2415 and NACA 0015 airfoils are investigated with the implementation of plasma actuator for flow control. In second part of the study, a feedback control method is implemented to achieve active control of the plasma actuators. Also, artificial neural network technique is utilized to estimate the experimental data related to lift and drag coefficients needed for the aerodynamic performance analysis. The experimental results of the first part indicate that the plasma actuators located at suction surface of the airfoils provide decrease in drag force, increase in lift force, shifting of stall angle, performance enhancement of the airfoils and reduction of the wake width of the airfoils. The experimental results of the second part show that developed Artificial Neural Network model is successful in estimation of lift and drag coefficients. In addition, the study on feedback control algorithm to control the flow around the airfoils with the plasma actuators as an active flow control with a feedback controller has proven to have considerable benefits.