Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerdeki kitlesel fonlamanın karşılaştırılması üzerine bir inceleme
A review and comparison of crowdfunding in developed and developing countries
- Tez No: 672916
- Danışmanlar: PROF. DR. SELİN METİN CAMGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
Yeni kurulan işletmelere ve girişimcilere fon sağlamak üzere, özellikle girişimci bireyler veya küçük işletmeler tarafından kullanılan ve alternatif bir finansman yöntemi olan kitlesel fonlama 'crowdfunding', bireylerin dağıtılmış bir ağ ile kurumsal aktivitelerini geliştirmek için fikir, geri bildirim ve çözüm elde etmenin bir yolu olarak tanımlanmaktadır. Son yıllarda özellikle Amerika ve Avrupa'da, dikkat çekici ve popüler bir alternatif finansman kanalı olarak karşımıza çıkan kitle fonlaması, ülkemizde henüz yeni yaygınlaşmaya başlamıştır. Bu çalışma da, öncelikle, var olan literatür ışığında kitlesel fonlama kavramı, gelişimi, dünyadaki kullanım örnekleri ve kitlesel fonlama platformlarına ilişkin bilgiler sentezlenmiştir. Çalışmanı esas amacı, kitlesel fonlamanın başarısına etki eden faktörlerin araştırılmasıdır. Bu kapsamda, kitlesel fonlama (ödül temelli kitlesel fonlama) fon çağrısı yapan, başarılı ve başarısız projeler incelenmiş ve bu projelerin başarı ve başarısızlıklarına etki eden faktörler sinyal teorisi ve sosyal ağ teorisi çerçevesinde araştırılmıştır. Araştırmaya konu olan verilere, Türkiye ve Amerika'daki kitlesel fonlama platformları üzerinden (kickstarter, fongogo, arikovani, crowdfon) erişilerek, en çok tercih edilen ve populer iki sektör (film ve teknoloji) ve iki ülkeden, başarılı ve başarısız proje örnekleri incelenmiştir. Belirtilen kitlesel fonlama platformları üzerinden, projeye ilişkin (projeye ait web sayfası, proje açıklaması karakter uzunluğu, proje videosu, video süresi), fonlamaya ilişkin (ödül sayısı, fonlama süresi, hedeflenen fon miktarı, fon elde etme süreleri, maksimum ve minimum yatırım tutarı) ve proje sahibine ilişkin (cinsiyet, eğitim, yaş, deneyim, proje sahibi sosyal ağ-Instagram/Twitter/Linkedin durumu) olmak üzere üç türde veri elde edilmiştir. 60 başarılı ve 60 başarısız proje örneklerine ilişkin veriler, lojistik regresyon analizlerine tabi tutulmuştur. Araştırma sonuçları, ülke ve sektör bazında farklılıklar gösterse de, tüm verilerin yer aldığı lojistik regresyon analizi modellerinde, projelerin başarısına anlamlı şekilde etki eden faktörler, proje açıklama uzunluğu karakter sayısı, fonlama süresi, ödül maksimum ve minimum yatırım tutarları, ödül sayısı, proje sahibi hakkında bilgi olup olmaması, proje sayfasında video olup olmaması, proje sahibinin harici web sayfasına sahip olma, ile proje sahibinin Instagram, Twitter veya Linkedin hesaplarından birine sahip olma olarak sıralanmıştır. Çalışma, kitlesel fonlama kullanarak kendine kaynak yaratmaya çalışan projelerin başarı faktörlerini ampirik olarak inceleyen, ve olası başarı/başarısızlığa yol açan faktörleri gelişmiş ve gelişmekte olan iki ülke kapsamında irdeleyen bir çalışma olması bakımından öncülük ederek literatüre katkı sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Crowdfunding, an alternative financing method used especially by entrepreneurial individuals or small businesses to fund start-ups and entrepreneurs, is defined as a way of individuals to obtain ideas, feedback and solutions to improve their corporate activities with a distributed network. Crowdfunding, which has emerged as a remarkable and popular alternative financing channel in recent years, especially in America and Europe, has just started to become widespread in our country. In this study, first of all, information on the concept of crowdfunding, its development, usage examples in the world and crowdfunding platforms were synthesized in the light of the existing literature. The main purpose of the study is to investigate the factors affecting the success of crowdfunding. In this context, successful and unsuccessful projects that call for crowdfunding (reward-based crowdfunding) funds were examined and the factors affecting the success and failure of these projects were investigated within the framework of signal theory and social network theory. The data subject to the research was accessed through crowdfunding platforms (kickstarter, fongogo, arikovani, crowdfon) in Turkey and the USA, and examples of successful and unsuccessful projects from the two most preferred sectors (film and technology) and two countries were examined. Through the specified crowdfunding platforms, project-related (project web page, project description character length, project's video, video duration), funding (number of award, funding period, targeted fund amount, funding period, maximum and minimum investment amount) and the project owner (gender, education, age, experience, social network-Instagram/Twitter/Linkedin status of the project owner) were obtained. Data on 60 successful and 60 unsuccessful project examples were subjected to logistic regression analyses. Although the results of the research differ on the basis of country and sector, in the logistic regression analysis models including all data, the factors that significantly affect the success of the projects, the length of the project description, the number of characters, the funding period, the maximum and minimum investment amounts, the number of awards, the project owner whether there is information, whether there is a video on the project page, having an external web page of the project owner, and having one of the project owner's Instagram, Twitter or Linkedin accounts. The study contributes to the literature by pioneering in terms of being a study that empirically examines the success factors of projects that try to raise funds using crowdfunding, and examines the factors that lead to possible success / failure within the scope of two developed and developing countries.