İleti aktarımında kavramsal tipografi ve etkileşimli dijital ekran uygulamaları
Conceptual typography in transmission of message and interactive digital display applications
  1. Tez No: 672927
  2. Yazar: MÜNİRE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. YUSUF KEŞ
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 353
Özet
Kavramsal tipografi, modern hareketler ışığında deneysel tekniklerle yeni bir anlatım tarzıyla okurun ve/veya izleyicinin karşısına çıkmıştır. Alışılmadık sayfa yapıları ve kompozisyonlarla, yazı ve görüntünün ustaca birleşimiyle, tipografik manipülasyonlarla, çeşitli metaforlarla tipografi yeni ifade biçimin yanı sıra yeni bir işlev de kazanmıştır. Bu bağlamda, kavramsal tipografi sadece bilgi aktarma işlevi dışında, bir fikri, bir durumu, bir kavramı dışa vuran bir disiplin haline gelmiştir. Ayrıca kavramsal yapısı sayesinde kullanıldığı yerde, mesaj aktarma konusunda oldukça etkili hale gelmiştir. Bu tez çalışması kapsamında modernistlerin deneysel çabalarıyla tipografide klasik uygulamaların değişen yüzü, gelişen teknolojinin etkisindeki tipografinin sahip olduğu yeni boyutlar, geç modern dönemde ve günümüzdeki teknolojiden etkilenen tipografik tasarımlar sunulmuştur. Kuramsal çerçeve dikkate alınarak uygulama projesinde kavramsal tipografik tasarımlar gerçekleştirilmiştir. Günümüz teknolojik yazılımlarından faydalanarak çalışmalar dijital ekranlarda sunulmak üzere tasarımlar hareketlendirilmiş ve kodlaması yapılmıştır. Böylelikle, kavramsal tipografik tasarımlar, yeni ortamlarda kullanıcı deneyimine sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Conceptual typography has appeared before the reader and / or the audience with a new style of expression with experimental techniques in the light of modern movements. Typography has gained a new function as well as a new form of expression with unusual page structures and compositions, with the skillful combination of text and image, typographic manipulations, and various metaphors. In this context, conceptual typography has become a discipline that expresses an idea, a situation, and a concept, as well as its function of transferring knowledge. In addition, thanks to its conceptual structure, it has become quite effective in conveying messages where it is used. Within the scope of this thesis study, with the experimental efforts of modernists, the changing face of classical practices in typography, the new dimensions of typography under the influence of developing technology, and typographic designs influenced by the late modern period and today's technology are presented. Considering the theoretical framework, conceptual typographic designs were carried out in the application project. Using today's technological software, designs are animated and coded so that the works are presented on digital screens. Thus, conceptual typographic designs are presented to the user experience in new environments.