Profesyonel voleybol oyuncularında bağ kurmanın algılanan iş performansı ve iş doyumu üzerindeki etkisi: Kadın ve erkek voleybolu karşılaştırması
The effect of engagement on perceived job performance and job satisfaction in terms of professional volleyball players: Comparison between men's and women's volleyball
- Tez No: 672943
- Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, kadın ve erkek profesyonel voleybol oyuncularında bağ kurmanın iş performansı ve iş doyumu üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmış ve çevrimiçi anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya Sultanlar Ligi ve Efeler Ligi'nde görev yapan toplam 240 profesyonel Türk voleybol oyuncusu katılmıştır. Ankette Lonsdale vd. (2007) tarafından geliştirilen, Gümüşay (2018) tarafından Türkçe diline uyarlanan Sporcu Bağ Kurma Ölçeği, Kirkman ve Rosen (1999) tarafından geliştirilen, Sigler ve Pearson (2000) tarafından dört maddeye indirilen, Çöl (2008) tarafından Türkçe diline uyarlanan İş Performansı Ölçeği ve Brayfield ve Rothe (1951) tarafından geliştirilen, Yoon ve Thye (2002) tarafından kısaltılan, Kuşluvan ve Kuşluvan (2005) tarafından Türkçe diline uyarlanan İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Sonuç olarak, profesyonel voleybol oyuncularının bağ kurma düzeylerinin hem iş performansları hem de iş doyumları üzerinde kısmi bir etkiye sahip olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca kadın voleybolcular ile erkek voleybolcular açısından bu etkilerin farklılaştığı da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scopeof this study, the effect of engagement on perceived job performance and job satisfaction in terms of professional volleyball players was examined. Quantitative research method was used in the study, and an online survey questionnaire was conducted. 240 professional Turkish volleyball players from men's and women's leagues attended to the research. In the survey questionnaire, Engagement Scale developed by Lonsdale et al. (2007) and adapted into Turkish by Gümüşay (2018), Job Performance Scale developed by Kirkman and Rosen (1999), shortened by Sigler and Pearson (2000) and adapted into Turkish by Çöl (2008, and Job Satisfaction Scale developed by Brayfield and Rothe (1951), shortened by Yoon and Thye (2002) and adapted into Turkish by Kuşluvan and Kuşluvan (2005), were used. As the result, it is found that engagement levels of professional volleyball players have partial effect on both of their job performance and jon satisfaction, and also, these effects are different between woman volleyball players and man volleyball players.