Atık camların soğuk cam şekillendirme tekniklerinde kullanımı
The use of recycled glass in cold glass forming techniques
  1. Tez No: 672953
  2. Yazar: ÖZGE BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SELVİN YEŞİLAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cam Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Bu tez çalışması kapsamında cam sanatında atık camların kullanımıyla; özgün tasarımlar yapılarak, soğuk cam şekillendirme tekniklerinde cam sanat eserleri üretilmiştir. Bu amaç doğrultusunda, doğal kaynak tasarrufu sağlamak, çevre kirliliğini azaltmak ve defalarca dönüştürülebilen atık camların farklı alanlardaki kullanımı ile ilgili araştırmalara katkı sağlamak hedeflenmiştir. Tez kapsamında temel olarak camın tanımı ve tarihi ele aldıktan sonra, kısaca cam şekillendirme yöntemlerine değinilmiştir. Ardından geri dönüşüm ve atık camlar hakkında literatür bilgilerine yer verilerek geri dönüşümün Türkiye'deki ve Dünya'daki yeri incelenmiştir. Atık camların, cam üretimi dışındaki kullanım alanları ele alınmıştır. Üretimlerinde atık cam kullanan sanatçıların çalışmalarına yer verilerek, sonrasında atölye çalışmaları ile soğuk cam şekillendirme tekniğinde sanatsal üretimler yapılmıştır. Herbir üretim kademesi detaylı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
With the use of waste glass in glass art within the scope of this thesis study; Glass art works were produced in cold glass shaping techniques by making original designs. In line with this purpose, it is aimed to save natural resources, reduce environmental pollution and contribute to researches on the use of waste glass, which can be recycled many times, in different areas. Within the scope of the thesis, after basically discussing the definition and history of glass, glass shaping methods are briefly mentioned. Then place about recycling and waste glass recycling in the literature given to the place in the world and Turkey were examined. Usage areas of waste glasses other than glass production have been discussed. The works of artists who use waste glass in their production were included, and later artistic productions were made in the cold glass shaping technique with workshops. Each production stage is explained in detail.