تحليل النصوص الجنائية الأسلامية في سياق الأحكام الخاصة والعامة
Genel ve özel hükümleri bağlamında İslam ceza hukuku ile ilgili nasların analizi / Analysis of proposals related to Islamic criminal law in the context of general and special provisions
  1. Tez No: 672954
  2. Yazar: WALAA SAAD MHMOOD AL FARIS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MOHAMMAD NADER ALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
Hükümleri temelde Kur'an ve Sünnet'e dayanan İslam ceza hukuku, suçlular ile hakkı ihlal edilenler arasında adaleti sağlamak üzere konulmuş bir hukuk dalıdır. Şer'i maksatlar çerçevesinde beş temel değer olan“zaruriyyât-ı hamse”yi koruyarak hem Allah hem de kul haklarını gözeten İslam ceza hukuku, çok köklü bir yapıya sahiptir. Bir taraftan adaletten taviz vermemekte diğer taraftan merhameti de bünyesinde barındırmaktadır. İslam ceza hukukunun felsefesinde, cezai müeyyideyi gerektiren her fiili, pozitif hukuk kanunları tarafından göz ardı edilen fayda-zarar dengesinin yanında uhrevî maslahatları da gözetme ona uygun bir ceza belirleme anlayışı vardır. Bu bağlamda İslam ceza hukuku suçları, hadi gerektiren suçlar, kısas ve diyeti gerektiren suçlar ve ta'zîr suçları olmak üzere üç kısımda incelemiş, bunlarla ilgili cezaları koyarken de yukarıda sözü edilen canın, malın, aklın, dinin ve neslin korunmasından ibaret olan beş temel değerin muhafazasını gözetmiştir. İslam ceza hukuku, uygulandığı her zaman ve mekânda bu maslahatı gözetme başarılabilmiştir. Buna karşın pozitif hukuk kanunları suçların yayılmasını engelleme konusunda başarılarını kanıtlayamamış, aksine uygulandıkları dönemlerde hukuk ihlalleri ve suçlar yüksek oranda artmıştır.
Özet (Çeviri)
Islamic criminal law is the main pillar for achieving justice between opponents, which combines sobriety, rooting and compassion, proving the precedence of Islamic jurisprudence in the chapter on felony and crime by setting the laws stipulated in the Qur'an and Sunnah, and the objectives of Shari'a whose priority is preserving rights, and the interests of the servants through preserving the five colleges. Research methodology and its chapters on an analytical and original jurisprudence study of (criminal) law, and the philosophy of Islamic law in determining the appropriate punishment and punishment for every criminal act, and subjecting it to the principle of observing interests and evils that is involved under the loss of budgets in positive law. Where the researcher relied on his research to show the distinction of the Islamic legal method by his interest in the application of parts in its integrated form, for any topic in its practical applications before turning it into a theoretical form, and a statement of what distinguished it from the legal and positivist trends, and each application combines its topics in an integrated practical way, before moving to the form The theoretical, and that this method of collecting particles in place of the faculties, and taking them as a judicial precedent relies on their particles in analogy with them and comparing them with positive judicial thought, and explaining the reason for studying the legal forensic aspect in Islamic jurisprudence. From an illusion of just law. Positive criminal justice has not proven its success in limiting the spread of crime, on the contrary, cases of legal breaches have increased and crime rates have increased with scientific development. The legal criminal texts are a science in their own right and have reached a degree of accuracy that makes it a basis for inference and legal establishment in the courts of statutory judiciary. As for the validity of criminal texts, they are for every time and place, and establishing boundaries according to their theories, does not require changing their general rules and basic theories, because their texts are of a flexible general that can be eliminated for each case.