The development of body positivity in young adult women: A qualitative study
Genç yetişkin kadınlarda olumlu beden algısı gelişiminin nitel olarak incelenmesi
- Tez No: 698574
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ANIL ÖZGE ÜSTÜNEL BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Programlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Klinik Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Beden algısı hakkında yapılan çalışmalar ölçülebilir ve gündelik hayatta gözlemlenebilir sonuçları nedeniyle hem psikoloji hem de sosyal bilimler alanında geniş yer kaplamaktadır. Çok katmanlı yapısı hem patoloji, hem de sosyal yapıların özneler üzerindeki etkilerini çalışan araştırmacıların ilgisini çekmiştir. Negatif beden algısı uzunca bir süredir çalışıldığı halde, pozitif beden algısıyla ilgili çalışmalar görece yenidir. Beden algısından kaynaklanan patolojileri engelleyebilmeyi ve kendine bakım verme davranışlarını pekiştirebilmeyi kolaylaştırdığından pozitif beden algısı çalışmaları günümüzde hız kazanmaktadır. Genel olarak pozitif beden algısı, kişinin kendi bedenine karşı olumlu ve kabullenici tutumlar içinde olarak dışarıdan gelen olumsuz mesajları filtreleyebilmesi olarak düşünülebilir. Ancak şu ana kadar yapılan çalışmalar bu terimin kişiye ve içinde bulunduğu topluma bağlı olarak değişkenlik gösterdiğini ortaya koymuştur. Bu sebeple bu olguyu anlayabilmek için çeşitli gruplarla daha fazla çalışma yapılmalıdır. Olumlu beden algısını ve nasıl geliştiğini daha derinlemesine anlayabilmek, özellikle olumsuz beden algısından daha çok etkilenen gruplar için önleyici programlar ve erken müdahale yöntemleri geliştirmeye olanak sağlayacaktır. Bu çalışma Türkiye'de yaşayan genç yetişkin kadınlar için olumlu beden algısı kavramı ve gelişimini araştırmayı hedeflemiştir. Çalışmanın ana araştırma soruları genç yetişkin kadınların olumlu beden algısını nasıl tanımlayıp deneyimlediğini, bu algının nasıl geliştiğini ve içinde bulundukları sosyal ortamın bu algıyı nasıl etkilediğini anlamaya çalışır. Sorular genel olarak spesifik bir katılımcı grubu için olumlu beden algısının ne olduğunu ve nasıl geliştiğini anlamaya çalışır. On sekiz ila yirmi beş yaş aralığındaki on kadınla yapılan yarı yapılandırılmış bireysel görüşmeler sonucunda elde edilen veriler tematik analiz yöntemi kullanılarak analiz edilmiştir. Görüşmeler 49-91 dakika arasında sürmüştür. Analizin ana temaları a) bedenin bir mesele haline gelmesi, b) beden algısının negatiften pozitife evrilmesi, c) beden hakkında alternatif bir düşünce tarzı geliştirilmesi ve d) olumlu beden algısının korunmasıdır. İlk tema standartlardan ayrışma, farklılaşma ve yabancılaşma, görünüşü değiştirme alt-temalarını içerir. İkinci tema ise farklı bedenleri takdir etmek, otonomi ve kontrolü deneyimlemek, dışarıdan destek almak alt-temalarından oluşur. Beden imgesini değişken olarak algılamak ve denge aramak üçüncü temayı oluştururken; kendi ihtiyaçlarını duymak, olumlu bildirimlere açık olmak ve bedenin işlevlerine odaklanmak dördüncü temanın altında yer alır. Toplumsal cinsiyet rolleri hakkında eleştirel düşünme beceresi, beden duyumsamalarını fark etme ve anlamlandırabilme ve bedenle birlikte benliğin güçlenmesi ve özgürleşebilmesinin olumlu beden algısına katkısı olduğu gözlemlenmiştir. Bu kişilerin kendine bakım verme ve dışarıdan gelen olumsuz mesajları filtreleyebilme beceresi geliştirdikleri saptanmıştır. Ailevi ve sosyal çevrenin şartsız kabul etmeye yönelik tutumlarının da olumlu beden algısını sürdürebilme becerilerine katkıda bulunduğu görülmüştür. Sonuçlar ışığında klinik ve önleme çalışmaları için öneriler geliştirilmiş, araştırmanın sınırlılıkları ve gelecek çalışmalar içinde öneriler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Research on the concept of body image has become a broad field in psychological and social studies due to its measurable consequences, which could be observed in everyday life. Its multifaceted nature took the attention of both researchers who worked with pathologies related to body image and those who investigated its effects on individuals. While negative body image has been studied extensively till this day, positive body image came into prominence when its preventive quality on body image disturbances, resulting pathologies and reinforcement on health-related behavior and attitudes were recognized. Broadly, positive body image is defined by the positive and accepting attitudes and behaviors that an individual has towards his/her body, while cognitively filtering the exposed negative critiques. However, although various studies are conducted on positive body image, its varying quality among individuals and the impact of social context on its development requires more research with different groups in order to understand it more deeply. Gaining more insight into what it is and how it develops can create a chance to establish early intervention tools and prevention programs for vulnerable groups such as adolescents and women who suffer from negative body image consequences. This study aims to investigate what positive body image is and how it develops for young adult Turkish females. Main research questions of the study are how young adult women define and experience positive body image, how does a positive body image develop and what are the experiences which enhance and hinder its development in young women's lives and their social contexts. These questions aim to gain an understanding of positive body image for a specific group of participants. Ten female participants aged 18 to 25 were interviewed individually online. The interviews lasted 49-91 minutes and thematic analysis method was used for coding. The analysis revealed four main themes, namely a) body becoming an issue, b) transformation of body image from negative to positive, c) developing an alternative mindset on the body, and d) sustaining positive body image. The first theme involved the sub-themes of differing from standards, confusion and estrangement and altering appearance. The second theme contained the sub-themes of appreciating diverse bodies, exercising autonomy and control, and getting external support. Perceiving body image as flexible and striving for balance were the sub-themes of the third theme. Lastly, listening to one's own needs, being open for positive feedback and focusing on the functionality of the body were explained under the fourth theme. Results showed that critical thinking on gender roles, focusing on inner needs and strengthening the body contribute to positive body image. Participants showed a tendency to engage in self-care activities and to filter negative messages on their appearance. Familial and societal support based on acceptance also served as a coping strategy that helped with maintaining positive body image. Clinical implications and limitations of the study and suggestions for future research are discussed.