18-25 yaş arası genç erişkinlerin madde bağımlılığı ile algılanan ebeveyn tutumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between substance addiction and perceived parental attitudes of young adults aged 18-25
  1. Tez No: 748481
  2. Yazar: ARZU GÜL ERTAŞ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YASİN GENÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Gelişim Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bağımlılık Psikolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bağımlılığın bir türü olan madde bağımlılığının oluşmasında bir ya da daha fazla unsurdan söz edilebilir. Bu unsurlar; kişisel, çevresel ve ailesel olabilmektedir. Çocuğun ileriki sosyal hayatında yetkinliğini etkileyen en önemli etken çocuğun kendisine rol model aldığı ebeveynlerinin tutumu ve onlarla kurduğu iletişim biçimidir. Bu araştırmada madde bağımlılığının oluşmasında ebeveyn tutumlarının rolü ele alınmıştır. Bu araştırmanın amacı, 18-25 yaş aralığındaki genç erişkinlerin madde bağımlılığını tespit etmek ve bunun ebeveyn tutumları ile ilişkisini incelemektir. Araştırmaya İstanbul'da yaşayan 283 erkek ve 117 kadın olmak üzere toplam kişi katılım sağlamıştır. Araştırmada veri toplamak amacıyla, Bağımlılık Profil İndeksi(BAPİ), Çocuk Yetiştirme Tutumları Ölçeği (ÇYTÖ) ve Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Verilerin istatistik analizinde IBM SPSS 26.0 paket program kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen bulgulara göre, madde kullanan kişilerin cinsiyet dağılımı %70,3'si, %29,7'si kadındır. Madde bağımlılığı ile anne baba tutumu arasındaki ilişki incelendiğinde sıkı denetimli/kontrol ebeveyn tutumu ile madde bağımlılığı arasında anlamlı bir ilişki bulunamazken, kabul/ilgi tutumu ile istatistiksel olarak anlamlı, negatif yönlü bir ilişki bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
One or more factors can be mentioned bin the formation of substance addiction, which is a type of addiction. These elements are; can be personal, enviromental or familial. The most important factor affecting the competence of the chil in her future social life is the attitude of her parents, whom the child takes as a role model, and the way she communicates with them. In this study, the role of parental attitudes in the formation of substance addiction is discussed. The aim of this study is to determine the substance addiction of young adults between the ages of 18-25 and to examine its relationship with parental attitudes. The aim of this study is to identify substance addiction in young adults between the ages of 18-25 and to examine its relationship with parental attitudes. A total of 400 people, 283 men and 117 women, living in Istanbul, participated in the research. Addiction Profil Index (API), Child Rearing Attitudes Scale (CRAS) and Personal Information Form were used to collect data in the study. IBM SPSS 26.0 package program was used in the statistical analysis of the data. According to the findings obtained from the research, the gender distribution of substance users, 70.3% are male, 29.7% are female. When the relationship between substance abuse and parental attitudes was examined, no relationship was found between strict/supervised parents, while a statistically significant and negative ralationship was found in acceptance/caring parental attitudes.