Farklı habitatlardan toplanan aktinomisetlerin moleküler karakterizasyonu
Molecular characterization of actinomycets collected from different habitats
  1. Tez No: 672966
  2. Yazar: OZAN ERFİLİBELİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MELİKE BARAN EKİNCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Gıda Mühendisliği, Mikrobiyoloji, Biotechnology, Food Engineering, Microbiology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmada ülkemize ait aktinomiset türlerinin incelenmesi ve bu örneklerin endüstriyel potansiyelinin belirlenmesi amacıyla Ege ve Akdeniz bölgelerinin farklı habitatlarından (yosunlu toprak, uzun bitkinin kök toprakları, hayvan gübresi, kireçli topraklar, mağara suyu vb.) toplanan 18 adet toprak örneği ve 3'ü termal kaynaktan olmak üzere 7 adet su örneğinden aktinomiset izolasyonu yapılmıştır. İzolasyon için Nutrient agar besiyeri kullanılarak 28°C'de ve 50°C'de 7 gün boyunca inkübasyona bırakılmıştır. Saf olarak elde edilen 13 izolatın kazeini hidrolize etme, amilaz ve selüloz enzimlerini üretebilme yetenekleri incelenmiştir. Buna göre izolatların tamamının amilaz aktivitesine sahip oldukları ve kazeini hidrolize edebildiği tespit edilmiştir. İzolatların 9 tanesinin (O1, O3, O4, O5, O6, O7, O9, O12, O13) selülaz aktivitesinin de bulunduğu belirlenmiştir. İzolatların moleküler tanımlanması 16S rDNA dizi analizi ile yapılmıştır. Elde edilen verilere göre izolatlardan O1 kodlu örnek Nocardiopsis sp., O3 kodlu örnek Streptomyces griseorubens, O6, O7 ve O9 kodlu örnekler Steroptomyces variabilis, O13 kodlu örnek Streptomyces albogriseolus, O4, O5, O10 ve O12 kodlu örneklerin Streptomyces sp. olduğu belirlenmiştir. Elde edilen izolatların enzim üretme özellikleri endüstriyel olarak potansiyele sahip olabileceklerine işaret etmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 18 soil samples collected from different habitats of the Aegean and Mediterranean regions (mossy soil, long plant root soils, animal manure, calcareous soils, cave water, etc.) and 3 of them were thermal Actinomycetes were isolated from 7 water samples, including the spring. It was incubated for 7 days at 28 ° C and 50 ° C using Nutrient agar medium for isolation. The ability of 13 pure isolates to hydrolyze casein and to produce amylase and cellulose enzymes were investigated. Accordingly, it has been determined that all isolates have amylase activity and can hydrolyze casein. It was determined that 9 of the isolates (O1, O3, O4, O5, O6, O7, O9, O12, O13) also have cellulase activity. Molecular identification of the isolates was done by 16S rRNA sequence analysis. According to the data obtained, samples coded O1 from the isolates Nocardiopsis sp., O3 coded samples Streptomyces griseorubens, O6, O7 and O9 coded samples Steroptomyces variabilis, O13 coded sample Streptomyces albogriseolus, O4, O5, O10 and O12 coded samples Streptomyces sp. was determined to be. Enzyme production properties of the obtained isolates indicate that they may have potential industrially.