Blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans sektöründeki kullanım alanları
Usages of blockhain technology in banking and finance sector
  1. Tez No: 672995
  2. Yazar: BAHAR EZGİN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SONAT BAYRAM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Banking
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bankacılık ve Finans Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bir blok zinciri, bir ağdaki işlemlerin kaydedilmesine izin veren sıralı, merkezi olmayan, değişmez bir defterdir. Son yıllarda blockchain, çeşitli sektörlerde uygulanabilen bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Bu tezin temel amacı, blok zincirinin bankacılık ve finans sektöründeki kullanım alanlarını incelemektir. Bu doğrultuda öncelikli olarak, blockchain teknolojisinin nasıl çalıştığı, gelecekteki banka uygulaması ve zorlukları hakkında literatür taraması yapılmıştır. Yapılan inceleme sonucunda blockchain teknolojisinin bankacılık ve finans sektörünün verimliliğini artırabileceğini göstermektedir. Sınır ötesi ödeme, ticaret finansmanı, sermaye piyasaları ve finansal raporlama ve uyumluluğu geliştirme ve dönüştürme potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda müşterinizi tanıma sürecini kolaylaştırmaktadır. Bu nedenle, blok zincirinin uygulanmasının, yeni bir ödeme yöntemi, daha hızlı ticaret uygulaması, teminatlı defter, akıllı sözleşmeler ve diğer birçok yeniliği kolaylaştırarak ve geleneksel bankacılık ve finans sistemini bozacağı öngörülmektedir. Ancak bankacılık sektöründe etkin uygulama için düzenleme ve teknolojik zorluklar gibi çözülmesi gereken bazı engeller bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
A blockchain is an ordered, decentralized, immutable ledger that allows transactions on a network to be recorded. In recent years, blockchain has emerged as a technology that can be applied in various industries. The main purpose of this thesis is to examine the usage areas of blockchain in banking and finance sector. In this direction, a literature review has been carried out on how blockchain technology works, future bank application and challenges. As a result of the examination, it shows that blockchain technology can increase the efficiency of the banking and finance sector. It has the potential to improve and transform cross-border payment, trade finance, capital markets and financial reporting, and compliance. It also facilitates the process of getting to know your customer. Therefore, it is predicted that the implementation of the blockchain will facilitate a new payment method, faster trading implementation, secured ledger, smart contracts and many other innovations and disrupt the traditional banking and financial system. However, there are some obstacles to be resolved, such as regulatory and technological difficulties for effective implementation in the banking sector.