Özel öğretim kurumlarında izlenim yönetimi: Bir durum çalışması
Impression management in the private educational organizations: A case study
  1. Tez No: 672994
  2. Yazar: TUBA BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi, Teftişi, Planlaması ve Ekonomisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırma özel öğretim kurumlarında çalışan öğretmenlerin kullandıkları izlenim yönetimi taktiklerini tespit etmek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma nitel bir çalışma olup, durum çalışması desenlerinden bütüncül çoklu durum deseni kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Antalya ilindeki özel öğretim kurumlarında çalışan, zincirleme örneklem yöntemi ile seçilmiş 15 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada görüşme tekniği kullanılırken, veri toplama aracı olarak kavramsal çerçeveye ve uzman görüşlerine dayanarak hazırlanan yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Görüşmelerden elde edilen veriler betimsel analize tabi tutulmuş, ardından temalar altında kategorileştirilmiştir. Araştırma sonuçlarına göre öğretmenlerin izlenim yönetimi taktiklerini etkin bir şekilde kullanıldığı görülmüştür. Bu taktiklerin en çok kullanılma amacı işi kaybetme korkusu ve onaylanma ihtiyacıdır. Öğretmenler kendi çıkarlarını korumak amacıyla, amaçlarına ve içinde bulundukları bağlama göre izlenim yönetimi taktiklerinden yararlanmaktadır. Araştırma bulgularından elde edilen sonuçlar ve katılımcıların görüşlerinden hareketle, taktiklerin olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla uygulayıcılara ve araştırmacılara yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study has been conducted to determine impression management strategies used by teachers working in private educational organizations. The research was designed as a qualitative study and conducted by means of the case study method; specifically holistic multiple case pattern method which is one of the main qualitative research methods. The study group was composed of 15 teachers actively working in private educational organizations in Antalya. The teachers in the study group were selected by using the snowball (chain-referral) sampling method. Data of this research were obtained with face to face interview procedure by using a semi-structured interview form. The data collection instrument, a semi-structured interview form, was prepared by researcher based on the conceptual framework and specialist opinions. The data obtained from the interviews were descriptively analyzed, additively categorized under main themes. According to the results of the research, it was seen that the teachers used impression management tactics effectively. The most common use of these tactics is the fear of losing their job and receiving approval. Teachers use impression management tactics to have power in the educational organization and influence to protect their own benefits. Based on the results obtained from the research findings and the opinions of the participants, suggestions were made for practitioners and researchers in order to reduce the negative effects of the strategies.