Milli takımlarda görev alan kadın futbolcuların psikolojik becerilerinin spora özgü başarı motivasyonları üzerindeki etkisi
The effect of psychological skills of woman football players performing in national teams on their success motivations specific to the sport
- Tez No: 672996
- Danışmanlar: DR. CAFER ŞAFAK EYEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, kadın milli takımlarında aktif olarak görev alan futbolcuların psikolojik becerilerinin spora özgü başarı motivasyonları üzerindeki etkisinin ölçülmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çerçevede, U15, U17, U19 ve A Milli Takım düzeyinde oynayan 159 kadın futbolcu ile 15 Şubat 2020 ile 15 Kasım 2020 tarihleri arasında çevrimiçi anket uygulaması gerçekleştirilmiştir. Araştırmada Smith, Schutz, Smoll ve Ptacek (1995) tarafından geliştirilen, Erhan, Bedir, Güler ve Ağduman (2015) tarafından Türkçe diline uyarlanan Psikolojik Beceri Ölçeği ile Willis (1982) tarafından geliştirilen, Tiryaki ve Gödelek (1997) tarafından Türkçe diline uyarlanan Spora Özgü Başarı Motivasyonu Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan çalışma neticesinde, kadın futbolcuların psikolojik becerilerinin sporda başarı motivasyonları üzerinde kısmi ancak anlamlı bir etkiye sahip olduğu bulgusu elde edilmiştir. Ayrıca çeşitli demografik özelliklere göre, araştırma değişkenlerinin bazılarında anlamlı farklılıklara rastlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this study, it is aimed to measure the effect of psychological skills of football players who performs women's national teams actively on their success motivations specific to the sport. Quantitative research method was used in the study. In this respect, an online survey was conducted on 159 woman football players performing in U15, U17, U19 and A National Team between 15th February 2020 and 15th November 2020. In the research, Psychological Skill Scale developed by Smith, Schutz, Smoll and Ptacek (1995), and adapted into Turkish by Erhan, Bedir, Güler ve Ağduman (2015); and Success Motivation Scale Specific to Sports developed by Willis (1982), and adapted into Turkish by Tiryaki and Gödelek (1997) were used. As the result of the research, it is found that psychological skills of woman football players has a partial and significant effect on their success motivation specific to the sport. Moreover, there were determined significant differences in terms of various research variables according to some demographical features.