Konik hüzmeli pülverizatör memelerinin çeşitli kullanma koşullarında uygunluklarının belirlenmesi
The Determination of the characteristics of cone type nozzles suitability under a different conditions of application
  1. Tez No: 6729
  2. Yazar: HAKİM H. SHAHATHA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
11 ÖZET Yüksek Lisans Tezi KONÎK HÜZMELÎ PÜLVERİZATÖR MEMELERİNİN ÇEŞİTLİ KULLANMA KOŞULLARINDA UYGUNLUKLARININ BELİRLENMESİ Hakim H.SHAHATHA Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Mekanizasyon Anabilim Dalı Danışman : Yard. Doç.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR 1989, Sayfa : 84 Jüri : Yard. Doç.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR ProfDr. Halil BÖLÜKO?LU Prof.Dr. Baha G. TUNALIGİL Pülverizasyon, tarımsal savaşın ilaç zerreciklerinin en etkili bir şekilde bitki yüzeylerine yaydırılması olarak bilinmektedir. Bu araştırmada diskli ve konik huzmeli memelerde dağılımın kalitatif ve kantitatif değerlerinin saptanması temel konudur. Karakteris tikleri saptanacak Türk yapısı pülverizatör meme grubu ile dış kaynaklı konik huzmeli memeler tesadüfi örnek yöntemiyle seçilmişlerdir. Bunlar, karakteristiklerinin saptanması, tiplerinin zerrecik çaplarına, dağılımlarına ve yüzey kaplanma değerlerine etkilerinin belirlenmesi için denenmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Masters Thesis The Determination Of The Characteristics Of Cone Type Nozzles Suitability Under a Different Conditions of Application Hakim H.SHAHATHA Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Agricultural Mechanization Supervisor : Asst. Prof.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR 1989, Page : 84 Jury : Asst.Prof.Dr. İbrahim ÇİLİNGİR Prof.Dr. Halil BÖLÜKO?LU Prof.Dr. Baha G. TUNALIGİL Spraying is known as the processes of distributions the pesticide droplets on the surfaces of the plant in order to obtain maximum effect of the pesticides. In this research the sprayer nozzles with Disc-cone type and cone spray types which basicly determine the quality of spraying are the main subjects. The nozzles which characterize Turkish homemade sprayer nozzle groups and a foreign types that are hallow cone have been selected randomly. They have been tested in order to determine their characteristics and the influences of their types on the droplet size, droplet density and the spray coverage.