Bazı tahılların 1938-2016 yılları arası verim değişkenliğinin fraktal analizi
Fractal analysis of yield variability of some cereals between 1938 and 2016
- Tez No: 673017
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEBNEM KUŞVURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım ve Yaşam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Tarımsal üretim sistemlerinin sürdürülebilirliği açısında ürün veriminin zamansal değişiminin karakterize edilmesi önemlidir. Bu çalışma ile Türkiye'de yaygın olarak yetiştirilen buğday (Triticum L.), arpa (Hordeum vulgare L.), çavdar(Secale cereale L.), yulaf (Avena sativa L.) ve çeltiğin (Oryza spp. L.) 1938-2016 yılları arasındaki birim alan verimindeki zamansal değişikliğin fraktal analiz yöntemi ile karakterize edilmesi hedeflenmiştir. Ürünlerin yıllık verimine ilişkin zaman serisi için fraktal boyut (D) hesaplanarak yorumlanmıştır. Hesaplanan D değerlerinin tamamı referans değer olarak kabul edilen 1.50'in altında olması, ürünlere ilişkin verim zaman serilerinin“persistent kendini andırır”olduğunu göstermiştir. En yüksek D değerinin (1.417) çavdar için en düşük değerin ise (1.225) buğday için belirlenmiş olması, çavdarın en fazla, buğdayın ise en az riskli ürün olduğunu göstermiştir. Ürünler için hesaplanan D değerleri hem kısa vadeli hem de uzun vadeli değişkenliğin önemli olduğunu göstermiştir. Fraktal analiz yöntemi kullanılarak farklı ürünlere ilişkin verim zaman serileri başarıyla analiz edilebilir. Özellikle iklim değişikliği bağlamında gıda güvenliğinin sağlanması açısından verimde değişkenliğe neden olan faktörlerin daha iyi anlaşılması ve gerekli tedbirlerin alınması açısından verim zaman serilerinin karakterize edilmesi önemlidir.
Özet (Çeviri)
Characterization of temporal variability of crop yield is important in evaluation of sustainability of farming systems. We used fractal analysis to evaluate temporal variability of wheat (Triticum L.), barley (Hordeum vulgare L.), rye (Secale cereale L.), oat (Avena sativa L.), and rice (Oryza sativa L.), which are widely grown cereals in Turkey. Fractal dimension (D) was calculated from time series of annual mean yields for the crops. D-values for all five crops were below 1.50, which suggested anti-persistence of the temporal variability of the annual yields. Highest D-values occurred for rye (1.417) and lowest for wheat (1.255), which suggested that wheat has the least and rye has the most short-term variability among the studied crops. The D-values also indicated that both of short-term and long-term temporal variability were the case. Further research is needed for understanding the factors featuring the crop specific fractal characteristics of yield temporal variability across different crops and temporal scales to ensure food security under changing climate.