Dijital yerlilerin film izleme deneyimi üzerine fenomenolojik bir analiz
A phenomenological analysis of digital born's movie-watching experience
- Tez No: 901759
- Danışmanlar: DOÇ. SEÇKİN SEVİM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Film Tasarımı Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 159
Özet
Yirmi birinci yüzyılda giderek etkisini artıran dijitalleşme, film izleme deneyimini de köklü bir biçimde dönüştürmüştür. Dikkat kıtlığının belirleyici olduğu bu süreçte“dijital yerli”olarak adlandırılan ve dijital teknolojinin içine doğmuş genç izleyici kitlesi; akıllı televizyon, bilgisayar, cep telefonu ve tablet gibi çeşitli ortamlarda geleneksel izleme deneyiminden farklı bir izleme alışkanlığı geliştirmiştir. Bu çalışmanın amacı, dijital yerlilerin dijital içerik platformlarında gerçekleştirdikleri yeni izleme deneyimini fenomenolojik bir yöntemle ortaya koymaktır. Niteliksel perspektifle gerçekleştirilen bu çalışmada; yarı yapılandırılmış görüşmelerin yanı sıra katılımcıların tuttukları günlüklerin doküman analizine yer verilmiştir. Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Film Tasarımı ve Yönetimi Bölümü lisans öğrencileri arasından amaçlı örneklem kapsamında seçilen yirmi kişi (on kadın ve on erkek), araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Haftada en az on saat dijital ortamda aktif olan öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmeler aracılığıyla dijital yerli kuşağa mensup katılımcıların film izleme deneyiminin detaylarıyla ortaya çıkarılması sağlanmıştır. Ayrıca, katılımcılardan bir ay süreyle film izleme deneyimleriyle ilgili ayrıntılı günlük tutmaları istenmiş; bu süre zarfındaki film izleme deneyimlerini fotoğraf ve/veya ekran çıktıları ile zenginleştirmeleri talep edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşmeler ve günlüklerden oluşan dokümanlar, kategorik olarak analiz edilmiştir. Dijital yerlilerin bu yeni izleme alışkanlığı; seri izleme (arka arkaya birkaç bölüm izleme), destansı izleme (bir defada en az bir sezon izleme), çoklu izleme (aynı anda birden fazla içerik izleme), kesintili izleme (ara vererek, durdurup başlatarak izleme), hareket hâlinde izleme (yolculuk, yürüyüş ve spor gibi aktiviteler sırasında izleme), uzun içerikler yerine kısa içerikler izleme, durum odaklı içeriklerden çok aksiyon odaklı içerikleri izleme, hızlandırarak izleme (genellikle x1.5 veya x2 hızında izleme), atlayarak izleme (yalnızca seçilen bölümleri izleme), tekrarlı izleme (bazı bölümleri yeniden izleme) ve eş zamanlı yorumlamayla izleme (izleme süreci devam ederken yorumları sosyal medyada paylaşarak izleme) gibi tercihleri içermektedir.
Özet (Çeviri)
The increasing influence of digitalization in the twenty-first century has profoundly transformed the film watching experience. In this process, where attention scarcity is a defining factor, the young audience born into digital technology, referred to as“digital natives,”has developed a watching habit different from the traditional experience across various platforms such as smart TVs, computers, mobile phones, and tablets. The aim of this study is to reveal the new watching experience of digital natives on digital content platforms through a phenomenological method. In this qualitative study, semi-structured interviews were conducted alongside document analysis of the diaries kept by the participants. The sample consisted of twenty purposefully selected students (ten women and ten men) from the Film Design and Management Department at Marmara University's Faculty of Fine Arts. Semi-structured interviews were conducted with students who were active in digital environments for at least ten hours a week to uncover the details of the film watching experience of the digital native generation. Additionally, participants were asked to keep a detailed diary of their film watching experiences for a month and to enrich these experiences with photos and/or screenshots. The documents consisting of semi-structured interviews and diaries were analyzed categorically. This new watching habit of digital natives includes preferences such as binge-watching (watching several episodes back-to-back), epic watching (watching at least one season in one sitting), multi-watching (watching more than one content simultaneously), interrupted watching (watching with breaks, pausing and restarting), on-the-go watching (watching during activities like traveling, walking, and exercising), watching short content instead of long content, focusing on action-oriented rather than situational content, watching at increased speeds (usually at 1.5x or 2x speed), selective watching (watching only chosen episodes), repeat watching (re-watching some episodes), and simultaneous commenting (sharing comments on social media while watching).