ABD'nin Kudüs'ü İsrail'in başkenti ilan etmesinin ardından Türk basınında İsrail haberleri üzerine bir analiz
An analysis of the Israel news in the Turkish press after the USA declared Jerusalem the capital of Israel
  1. Tez No: 673059
  2. Yazar: ROZİTA MERVE HAMİDİ CİZRELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUZAFFER ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
ABD Başkanı Donald Trump, 6 Aralık 2017 tarihinde Kudüs'ü İsrail'in başkenti olarak tanıyacaklarını belirterek Tel Aviv'deki ABD büyükelçiliğini Kudüs'e taşıyacakları kararını açıklamıştır. Birleşmiş Milletler ve İslam dünyasından gelen tepkilere rağmen ABD başkanı bu kararını dünya kamuoyuna ilan etmiştir. Medyanın toplumsal olaylardaki rolü, toplumlarda yarattığı bakış açısı uluslararası konularda daha belirgin bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Medya, ''kriz'' olarak adlandırılan dönemlerde, her zamankinden daha farklı bir görev üstlenerek hareket eder. Medyada yer alan haberlerin sunuluş şekli, özellikle ülke çıkarlarının ön plana çıktığı uluslararası meselelerde farklılık göstermektedir. Kudüs ve İsrail ile ilgili yaşanan gelişmeler, dünya basınının gündeminde yer aldığı gibi Türkiye basınının da önemli gündem maddelerinden biri olmuştur. Araştırmada ABD'nin Kudüs kararının yazılı basından Hürriyet, Yeni Şafak, Cumhuriyet ve Şalom gazeteleri üzerinden değerlendirilmesi ve gazetelerdeki haberler üzerinden İsrail algısının basında nasıl yer aldığı sorularına cevap aranmıştır. Araştırmanın problemini, ABD'nin Kudüs kararının yazılı basından dört farklı gazetede, ideolojik farklılıkları göz önünde bulundurularak kamuoyuna nasıl gösterildiği oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
US President Donald Trump stated on December 6, 2017 that they would recognize Jerusalem as the capital of Israel and announced their decision to move the US embassy in Tel Aviv to Jerusalem. Despite the reactions from the United Nations and the Islamic world, the President of the USA announced this decision to the world public opinion. The role of the media in social events and the perspective it creates in societies emerges more prominently in international issues. The media acts by assuming a different task than usual in times called“crisis”. The presentation of the news in the media differs especially in international issues where the interests of the country come to the fore. The developments regarding Jerusalem and Israel have been on the agenda of the world press as well as one of the important agenda items of the Turkish press. In the study, the question of how the perception of Israel is included in the press through the news in the newspapers and the evaluation of the US's Jerusalem decision through Hürriyet, Yeni Şafak, Cumhuriyet and Şalom newspapers from the printed media was sought. The problem of the study is how the US decision on Jerusalem is shown to the public in four different newspapers from the printed press, taking into account the ideological differences.