Atıksulardan sülfidin thiobacillus thiooxidans aşılanmış aktif çamur ve arıtımı
The removal of sulphide from the wastewters by activated sludge inoculated thiobacillus thiooxiclans
  1. Tez No: 67307
  2. Yazar: FEYZA ZORBALI (YILMAZ)
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFE BÜYÜKGÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ABSTRAKT Atıksularda sülfidin bulunması koku, toksisite, oksijen ihtiyacının artması ve korozyon gibi etkilere neden olmaktadır. Sülfidin atıksudan gideriminde biyolojik yöntemlerin, kimyasal yöntemlere göre daha hızlı ve etkin olduğu belirtilmektedir. Bu çalışmada, sülfid giderimi aktif çamurda, ThiobacHlus thiooxidans (DSM, 505)'ın saf kültüründe ve ThiobacHlus thiooxidans aşılanmış aktif çamurda incelenmiştir. Atıksudan (5 mg/l) sülfid giderimi evsel aktif çamurda 20 gün boyunca incelenmiştir.Aktif çamurda COD, BOD, ve sülfid giderim verimleri sırasıyla % 33.00, % 43.42 ve % 28.00 olarak bulunmuştur. ThiobacHlus thiooxidans'ın saf kültürü kullanılarak farklı sülfid konsantrasyonlarında sülfid giderimi 30° C'de sulu çalkalayıcıda 20 gün boyunca incelenmiştir. Maksimum ve minimum sülfid giderim verimleri sırasıyla 10 mg/l ve 20 mg/l sülfid için %72 ve %8.5 olarak bulunmuştur. Bu da sülfidin 20 mg/l gibi daha yüksek konsantrasyonlarda sülfidin biyolojik oksidasyonunu inhibe ettiğini gösterir. Thiobacilllus thiooxidans ile aşılanmış aktif çamurda sülfid giderimi ile aktif çamura ait özellikler belirlenmiştir. Farklı sülfid (5,10,15mg/l) ve oksijen konsantrasyonlarında giderim verimleri mikroorganizma aşılanmış aktif çamurda da incelenmiştir. Yedinci gün sonunda maksimum ve minimum sülfid giderim verimleri sırasıyla %75 (başlangıç sülfid konsantrasyonu 10 mg/l ve oksijen konsantrasyonu 6 mg/l) ve %45 (başlangıç sülfid konsantrasyonu 15 mg/l ve oksijen konsantrasyonu 4 mg/l) olarak bulunmuştur. Mikroorganizma aşılanmış aktif çamurda sülfid giderim veriminin evsel aktif çamur ve saf kültür sonuçlarına göre daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT The odor, oxygen demand, corrosion and toxicity problems caused by sulfide in wastewater necessitate wastewater treatment. The biological oxidation of sulfide is significantly faster than the chemical oxidation of sulfide. In this study, the removal of sulfide in activated sludge, pure culture of Thiobacillus thiooxidans and Thiobacillus thiooxidans inoculated activated sludge, were investigated, respectively. The removal of sulfide (5 mg/l) from the wastewater has been examined for 20 days in activated sludge. At the end of the 20 days, the removal efficiencies of COD, BOD, and sulfides were found as 33.00 %, 43.42 %, 28.00 %, respectively. Then, the removal of sulfide for different concentrations in pure culture of Thiobacillus thiooxidans was investigated for 20 days. The maximum and the minumum removal efficiencies of sulfide were obtained as 72.0 % and 8.5 % for 10 mg/l and 20 mg/l sulfide concentrations. It was shown that, higher sulfide concentrations such as 20 mg/l, inhibited biological oxidation of sulfide. The sulfide removal efficiencies of Thiobacillus thiooxidans inoculated activated sludge were investigated. The removal efficiencies at different concentrations of sulfides (5, 10, 15 mg/l} and oxygen concentrations (4, 6 mg/l) were obtained. At the end of the 7 days,the maximum and the minumum removal of sulfide were as 75 % and 45 % for 10 and 15 mg/l sulfide concentrations. It was found that, the removal of sulfide efficiency in Thiobacillus thiooxidans inoculated activated sludge is better than the activated sludge and the pure culture of Thiobacillus thiooxidans.