Atıksulardan fenol giderimi
Phenol removal from waste water
  1. Tez No: 46213
  2. Yazar: MÜZEYYEN ALPAĞUT
  3. Danışmanlar: PROF.DR. A. NURSEN İPEKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
ÖZET Doğal suların çoğu yaşamsal ve endüstriyel faaliyetlerden kaynaklanan organik ve inorganik maddelerle kirlenirler. Sulara karışan bu maddelerin pek çoğu, insan, hayvan ve bitkiler için zararlıdırlar. Bu nedenle tüm bu bileşiklerin sulardan giderilmeleri ve suların kullanılır hale gelebilmeleri için yasalarla belirlenen konsantrasyonların altına indirilmeleri gereklidir. Fenol, Dünya Sağlık Teşkilatı tarafından 126 zehirli madde içinde 11. sıraya yerleştirilmiş bir maddedir. Sularda düşük konsantrasyonda bulunmasına rağmen özellikle dezenfeksiyon sırasında klorla oluşturduğu çok çeşitli klorofenol bileşikleri nedeniyle sulardan mutlaka giderilmesi gereken bir kirleticidir. Ticari yöntemlerle giderilmesi zor, bazı hallerde de imkansız olan fenolün mutlaka özel arıtım yöntemleriyle sulardan uzaklaştırılmaları gereklidir. Aktif karbon adsorpsiyonu, çözücü ekstraksiyonu, polimerik adsarbanlar ile adsorpsiyan ve sıvı membran ile giderilme bu yöntemler den bazılarıdır. Bu çalışmada fenolün pirinç kabuğu, mısır koçanı, yer fıstığı kabuğu gibi ülkemizde önemli miktarda üretilen tarım atıkları ve doğal alarak bal miktarda bulunan bentonit ile giderilip giderilemeyeceği araştırılmıştır. Adsorpsiyon üzerine tanecik boyutu, giriş konsantrasyonu, akış hızı, kolon çapı, adsorbanlara uygulanan ön işlemlerinin "etkinliği incelenmiştir. Fenolün bu maddelerle ad- sorpsiyonunda yer fıstığı kabuğu > mısır koçanı pirinç kabuğu > bentonit olduğu ve yer fıstığı kabuğu ile elde edilen değerlerin kaynaklarda rastlanan ve aktif karbonla elde edilmiş olan değerlerden daha iyi olduğu görülmüştür. ıx
Özet (Çeviri)
PHENOL REMOVAL FROM WASTE WATER SUMMARY Phenols is defined as hydroxy derivatives of benzene, Phenol, CgHgOH, commonly called carbolic acid, is a colorless, crystalline solid with a very characteristic odor and and melts at 43°C, boils at 182°C. It has a specific gravity of 1.071; has a refractive index of 1.5425 at M°C; and a flash point of 79°C. It is soluble in water, about 1g. in 15 ml of water, and is very soluble in alcohol, ethyl ether, chloroform, glycerol and many other organic solvents. It is, however, insoluble in petroleum ether. The pressence of hydroxyle groups in the molecules of phenols means that phenols are like alcohols in being able to farm strong intermolecular, hydrogen bonds. This hydrogen bonding causes phenols to be associated and therefore, to have higher boiling paints that hydrocarbons of the same molecular weight. For example, phenol has a boiling point more than 7D°C higher than toluene (b.p., 110,6 C), even though the two compounds have almost the same molecular weight. Insolubility in aqueous sodium hydrogen carbonate but solubility in aqueous sodium hydroxide indicates a phenol. Simple phenols give moderately strong blue or purple color reactions with iron (III) chloride. Phenols are produced as waste in oil refineries, coke plants and some chemical manufacturing plants. Phenol is used industrially in the manufacture of phenol formaldehyde resins. It is also used in the manufacture of many organic compounds to be used for medicinal, industrial and textile purposes. It is widely used as a disinfectant and germicide. Natural waters normally contain less than 1 j*q/l, but concentrations up to 20 pq/I occur in some areas. Levels of 10 to 100 fjg/1 phenol are detectable by taste and odor and a 1 |ig/l phenol concent ration can impart an objectionable taste to water follow ing slight Chlorination.