Atıksulardan pseudomonas putida yardımı ile fenol uzaklaştırma kinetiği
- Tez No: 45086
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BÜLENT KESKİNLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
i ÖZET Bu tez çalışmasında endüstriyel kaynaklı bir kirleri olarak ele alınan fenolün, biyolojik parçalanması incelenmiş, konu hakkındaki zengin literatür dikkate alınarak, fenolün biyolojik parçalanmasına yeni bir kinetik yaklaşım getirilmeye çalışılmıştır. Fenolün biyolojik parçalanması Biostat-M tipi tam otomatik bir fermentörde, yabanıl bir ırk olan P. Pııtida Fİ saf kültürü kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Fenol ve mikroorganizma konsantrasyonları standart metotlarda önerilen yöntemlerle, spektrofotometrik olarak belirlenmiştir. Literatürde 20 mg/L ile 200 mg/L arasında değiştiği ifade edilen fenolün inhibisyon etkisi, yapılan optimizasyon çalışmaları ile 210 mg/L' ye kadar geciktirilmiştir. Kesikli reaktör denemelerinden elde edilen bulgular, MOSER eşitliği kullanılarak modellenmiş ve aşağıdaki kinetik sabitler bulunmuştur. n =6.03 K = 98.76 1W =5.70-10-2 Tezin sonunda halihazırda işletilmekte olan fenol içeren atık suların antıldığı tesislerde sözü edilen optimizasyon basamaklarının işletmeye hiç bir ekonomik yük getirmeyecek şekilde uygulanabileceği sonucuna varılmış, bu durum gerek ve nedenleri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Ayrıca ortamdaki ilave karbon kaynaklarının fenolün parçalanma hızı üzerine etkisi incelenmiş ve hıza organik karbon konsantrasyonunun etkili olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
11 SUMMARY In this thesis, a new kinetic approach to the phenol degradation was investigated by considering the reach literature of about the phenol degradation. Pure culture P. putida Fl that is wild species was used in full automatic Biostat-M fermantor for phenol degradation and microorganism and phenol concentrations were determined with spectrophotometric methods by using standard methods. The beginning of the inhibition effect of phenol which was varying through the concentrations of 20 mg/L and 200 mg/L have given in the literature, was delayed up to 210 mg/L phenol concentration, by carrying out optimisation workings. Data which were obtained from the bath reactor experiments were modelling by using Moser equation and calculated the kinetic constants. n = 6.03 K = 98.76 JW =5.7010"2 The investigated optimisation levels of phenol degradation in the study can be applied without bringing any economical loading to the industrial plants and these are tried to be explained with the causes and the results. Furthermore, the effect of some secondary carbon sources to the phenol degradation was researched and found that organic carbon concentrations were very effective on the rate of phenol degradation.