Ulaştırma sistemleri çerçevesinde Türkiye'de karayolu taşımacılığının incelenmesi
İnvestigation of road transport in Turkey within the framework of transportation systems
- Tez No: 673074
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GELENGÜL KOÇASLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 192
Özet
İnsanların ve malların bir noktadan başka bir noktaya aktarımını sağlayan ulaştırma hizmeti, ülkeler için önem arz etmektedir. Ulaştırma ekonomisi sistemlerinin çeşitli sektörlerle bağlantısı doğrudan ve dolaylı olarak sanayileşmeyi ve kalkınmayı etkilemektedir. Birçok ülkede ulaştırma ekonomisi sistemleri arasında karayolu ulaştırma sistemi ön planda olduğundan, bu ulaştırma sisteminde yapılacak alt yapı yatırımlarının, ulaştırma sektörüne doğrudan etkileri olacaktır. Bu çalışmada, ulaştırma sistemleri çerçevesinde Türkiye'deki karayolu ulaşım modunun Türkiye ekonomisine olan etkilerinin çeşitli veriler ışığında incelenmesi amaçlanmıştır. Üç bölümden oluşan bu çalışmada birinci bölümde ulaştırma sistemlerinin genel çerçevesi, ikinci bölümde karayolu ulaştırmasının genel çerçevesi, son bölümde ise Türkiye'de karayolu ulaştırma sisteminin tarihsel gelişim süreci incelenmiş ve bu ulaştırma modunun ekonomik açıdan etkileri belirtilmiştir. Sonuç olarak karayolu ulaştırma sistemi, Türkiye'de kamu yatırımları içerisinde en fazla payı olan ulaştırma sistemi olmasının yanında yolcu ve yük ulaştırmasında en fazla paya sahip ulaştırma sistemidir. Bu nedenle bu ulaştırma sisteminde yapılacak atılımların ekonomiye yansımaları olacaktır.
Özet (Çeviri)
The transportation service that enables the transfer of people and goods from one point to another is important for countries. The connection of transport economy systems with various sectors directly and indirectly affects industrialization and development. Since the road transportation system is at the forefront among the transportation economy systems in many countries, the infrastructure investments to be made in this transportation system will have direct effects on the transportation sector. In this study, it has aimed to examine the effects of the road transport mode in Turkey on Turkey's economy in the light of various data within the framework of transport systems. In this study, which consists of three parts, the general framework of the transportation systems in the first part, the general framework of the road transport in the second part, the historical development process of the road transport system in Turkey in the last part have examined and the economic effects of this transport mode have stated. As a result, the road transport system is the transport system with the highest share in passenger and freight transport, besides being the transport system with the highest share among public investments in Turkey. Therefore, the breakthroughs to be made in this transport system will have economic effects.