Bayilik sözleşmelerinin sona ermesi
Ending of dealership contracts
- Tez No: 673076
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu tezin konusunu bayilik sözleşmeleri, bayilik sözleşmelerinin sona ermesi ve sona ermenin sonuçları oluşturmaktadır. Ticari hayatta oldukça fazla karşımıza çıkan bayilik sözleşmeleri, çerçeve niteliğinde, sürekli borç ilişkisi doğuran, bayinin kendi nam ve hesabına, üreticinin dağıtım ağı ile bütünleşerek, sürümü artırıcı faaliyetlerde bulunmak amacıyla hareket ettiği bir sözleşmedir. Tezin ilk bölümünde sözleşmenin tanımı, özellikleri, hukuki niteliği, uygulanacak hükümler ve benzer sözleşmeler ile farkı aktarılmaya çalışmıştır. İkinci bölümde, bayilik sözleşmesinin sona erme sebepleri üzerinde durulmuştur. Son bölümde ise, bayilik sözleşmesinin sona ermesinin sonuçları üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is dealership contracts, the termination and the results of the termination. Dealership contracts, which we encounter quite a lot in commercial life, are framework agreement that creates a continuous debt relationship and acts to increase the version by integrating with the manufacturer's distribution network on behalf of the dealer. In the first part of the thesis, the definition of the contract, its features, its legal natüre, the provisions to be applied have been tried to be conveyed and difference with similar contracts. In the second part, the reasons for the termination of the dealership agreement are emphasized. In the last part, the results of the expiration of the dealership agreement are emphasized.