Bayilik sözleşmesinin sona ermesi ve sonuçları
  1. Tez No: 902717
  2. Yazar: MERVE KAVAS
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ PINAR GÜZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Sanayi Devrimi'nin, modern ticaretin temellerini atarak yeni üretim ve dağıtım süreçlerini ortaya çıkarması sonucunda bayilik sözleşmesi ticari hayatta yer edinmiştir. İsimsiz sözleşme olan bayilik sözleşmesi, üretici ve bayi arasında sürekli borç ilişkisi doğuran, taraflar arasında karşılıklı güven ve iş birliği üzerine inşa edilen bir sözleşmedir. Bu sözleşme kapsamında üretici, mallarının tamamını ya da bir kısmını satması için bayiye teslim etmeyi, bayi ise üreticinin dağıtım ağına katılarak malları kendi nam ve hesabına satıp sürümünü artırmayı üstlenir. Bayilik sözleşmesinin ticari hayatta yaygınlaşmasıyla bayilik sözleşmesinden doğan uyuşmazlıklar artmıştır. Bu çalışma, bayilik sözleşmelerinin sona erme nedenleri, süreçleri ve sonuçlarına dair hukuk literatürüne katkıda bulunmayı, anlaşmazlıklara ilişkin çözüm sunmayı hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
The Industrial Revolution established the foundations of modern commerce by introducing new production and distribution processes, leading to the emergence of the distribution agreement in commercial practice. As an innominate agreement, the distribution agreement creates a continuous debt relationship between the manufacturer and the dealer, founded on mutual trust and cooperation. Under this agreement, the manufacturer is responsible for delivering all or part of the goods to the dealer for sale, while the dealer is tasked with selling these goods under their own name and account, thereby enhancing distribution through the manufacturer's network. The increasing prevalence of distribution agreements has also led to a rise in related disputes. This study aims to contribute to the legal literature by examining the causes, processes, and consequences of the termination of distribution agreements and by providing solutions for resolving these disputes.