İstatistikte kullanılan bazı parametrik olmayan tezler
Fuzzy logic control of brushless dc motors
- Tez No: 673091
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAKİR İŞLEYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İstatistik, Statistics
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde yapılan bilimsel araştırmaların birçoğunda çeşitli istatistiksel analizlerin kullanılması, istatistik bilim dalının niteliğini arttırmaktadır. İstatistikte tahmin yöntemi önemli bir yer tutmaktadır. İstatistiksel anlamda tahmin, hipotezlerin test edilmesi ve ana kütle parametrelerinin tahmin edilmesi olarak ifade edilmektedir. Genellikle çalışmacılar hipotezlerin test edilmesi yönüyle ilgilenmektedirler. Buna bağlı olarak araştırmacıların araştırma sorularına yönelik gerekli hipotezlere karar vermelerine yardımcı olacak farklı istatistiksel testler öne sürülmüştür. Bu testler parametrik ve parametrik olmayan istatistiksel testler olarak iki grup olarak gösterilmektedir. Parametrik yöntemlerin belirli varsayımları sağlayamadığı durumlarda parametrik olmayan testler ile analiz yapılmaktadır. Parametrik olmayan testler sınıflandırılma ve sıralama testleridir. Bu çalışmada, parametrik olmayan testler hakkında gerekli bilgiler verildikten sonra bir uygulama ile bulgular incelenecektir. Uygulamada, hizmetkâr liderlik algısıyla çalışan ortaokul yöneticilerinin öğretmenlerin motivasyonlarını nasıl etkilediğini belirlemek amacıyla anket çalışması yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ele alınan değişkenler ile demografik özellikler arasında anlamlı farklılıklar elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
The use of various statistical analysis in most of today's scientific research increases the quality of the statistical discipline. Estimation method has an important place in statistics. Statistical estimation is expressed as testing hypotheses and estimating main mass parameters. Usually, researchers are interested in testing hypotheses. Accordingly, different statistical tests have been proposed to help researchers decide on the necessary hypotheses for research questions. These tests are shown in two groups as parametric and nonparametric statistical tests. In cases where parametric methods cannot provide certain assumptions, analysis is performed with non-parametric tests. Nonparametric tests are classification and ranking tests. In this study, after the necessary information about non-parametric tests is given, the findings will be examined with an application. In practice, a questionnaire study was conducted to determine how middle school administrators working with the perception of servant leadership affect teachers' motivation. As a result of the analysis, no significant differences were found between the variables and demographic characteristics.