Yaşam tabloları analizinde kullanılan bazı istatiksel tekniklerin böbrek nakli verilerine uygulanması
Applications of some statistical techniques used in life table analysis to the kidney transplantation data
  1. Tez No: 28716
  2. Yazar: EMEL BAŞAR
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. E. EMEL SÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 1993
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Ill ü Z E T Bu çalışmanın amacı, elde edilen verilerin tam olarak kul lanılmasını sağlayan yaşam tablosu analizini uygulamak ve yaşam sürdürme zamanları üzerinde hangi eşdeğişkenlerin etkili olduğunu parametrik ve parametrik olmayan yöntem leri kullanarak bulmaktır. Birinci bölümde, yaşam tablosu analizinde kullanılan yön temler irdelenerek çalışmanın amacı belirtildi. İkinci bö lümde, durdurma tipleri ve tahmin süreci ile ilgili genel bilgiler verildi. Üçüncü bölümde, yaşam tablosu yöntemleri olarak Kaplan Meier product limit metodu, log-lineer modeller ve Cox regresyon modeli elde edilen verilere uygulandı. Veri, Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı Ankara Hastane si 'nde böbrek nakli yapılan hastaların yaşam sürdürme za manlarından oluşmaktadır. Üstel ve Lüeibull modele ilişkin olarak ulaşılan sonuçlar arasında fark olmadığı görüldü. Bu çalışmada uygulanan tüm yöntemlerin hemen hemen benzer sonuçlara sahip olduğu sonucuna varıldı. Son bölümde, uygulamanın sonuçları tartışıldı ve sınıflama düzeyinde ölçülen eşdeğişkenlerin düzeyleri arasındaki farkın ortaya çıkarılması durumunda, herhangi bir paramet rik dağılım varsayımına dayanmayan Kaplan-Meier metodunun diğer metotlarla mukayeseli olarak farklı sonuçlar verme diği görüldü.
Özet (Çeviri)
IV ABBTRACT The main purpose of this study, is to apply life-table analysis that makes full use of the available data and to investigate which covariate is effective an the survival time by using bDth parametric and distribution free met hods. In the first section, methods that are used in life-table analysis has been investigated and the purpose of the study has been determined. In the second section, general concept related to the types of censoring and estimation procedure has been given. In the third section, as methods of life-table analysis Kaplan-Meier product limit method, log-lineer models and Cox regression model have been applied to the available data. The data consist of the survival time measurements of the patients of the kidney transplantation which are made in Türkiye Drgan Nakli ve Yanık Tedavi \iakfı Ankara Hastanesi. There has not been a significant difference between the results that achieved by fitting exponential and lileibull models. It has been concluded that all the methods that are applied in this study has given almost similar results. Finally, the application results has been discussed and in the case of distinguishing the difference between the levels of categorical covariates, it has been observed that, the Kaplan Meier method which is not based on any parametric distribution assumption has not given diffe rent results in the comparison with other methods.