Sosyal girişimcilik faaliyetleri bağlamında sivil toplum kuruluşlarının algısı: Elazığ il örneği
Perception of non-governmental organizations in the context of social entrepreneurship activities: Elaziğ provincial example
  1. Tez No: 673090
  2. Yazar: ELİF GÜLER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KÜRŞAT ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Fırat Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Girişimcilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Girişimcilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Küreselleşmeyle birlikte günümüzde toplumların yaşadığı sorunlar artarak devam etmektedir. Dolayısıyla, sorunlara yönelik çözümlere olan ihtiyaç artmaktadır. Sorunlarla mücadele konusundaki çözümler, tüm gelişmelere rağmen yetersiz kalmaktadır. Sorunların çeşitli olması ve birçok toplumda görülmesi, üretilen çözümlerin etkili ve sürdürülebilir olmasını da gerektirmektedir. Böylece, sosyal girişimcilik kavramının ön plana çıktığı görülmektedir. Sivil toplum kuruluşları da sosyal sorunların çözümünde sosyal girişimciliği kullanarak toplumsal değişim yaratmaya çalışmaktadır. Sivil toplum kuruluşları ile sosyal girişimciliğin alanları karışmakta ve ortak özellikler sergilemektedirler. Tezin çalışma alanı da tam olarak burada ortaya çıkmaktadır. Çalışmada; sivil toplum kuruluşlarının sosyal girişimcilikle olan ilişkileri ele alınmaktadır. Araştırmanın amacı; Elazığ'daki STK'ların gerçek anlamda sosyal girişimcilik yapılarının var olup olmadığını tespit etmektir. Veriler anket tekniği kullanılarak toplanmıştır.“Sivil toplum kuruluşları sosyal girişimciliği biliyor mu?”sorusuna cevap aranmıştır.
Özet (Çeviri)
With globalization, the problems faced by societies today continue to increase. Hence, the need for solutions to problems increases. Despite all the developments, solutions for dealing with problems are insufficient. The fact that the problems are diverse and seen in many societies also requires the solutions produced to be effective and sustainable. Thus, it is seen that the concept of social entrepreneurship comes to the fore. Non-governmental organizations also try to create social change by using social entrepreneurship in solving social problems. The fields of non-governmental organizations and social entrepreneurship are mixed and exhibit common characteristics. The field of study of the thesis also emerges right here. In the study; Relations of non-governmental organizations with social entrepreneurship are discussed. Purpose of the research; It is to determine whether NGOs in Elazig have real social entrepreneurship structures. Data were collected using questionnaire technique.“Do non-governmental organizations know about social entrepreneurship?”The answer to the question was sought.