Metal on metal total kalça artroplastisi uygulamalarımız
Metal on metal total hip artroplasty applications
  1. Tez No: 673108
  2. Yazar: VEDAT BİÇİCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KASIM KILIÇARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
Ankara Atatürk Egitim ve Arastırma Hastanesi Ortopedi ve Travmatoloji kliniğinde koksartroz nedeni ile Ocak 2005-Aralık 2008 tarihleri arasında MOM total kalça artroplastisi uygulanan ve operasyon sonrası düzenli poliklinik kontrollerine gelen 77 hastanın 90 kalçası değerlendirildi. Hastaların 26 (%33,8) sı erkek 51 (66,2) i kadındı. 13 hasta bilateral idi. Ameliyat olduğu tarihte hastaların yaş ortalaması 58,32 (±11,86) idi. En genç hasta 31, en yaşlısı 78 yaşındaydı. Hastaların takip süresi en az 66 (5,5 yıl) ay en fazla 112 (9,4 yıl ) ay ortalama 85,19 aydı. Preoperatif tanıları ise 53 (%58,8) primer idiopatik koksartroz, 26 (%28,8) GKD zemininde koksartroz, 3 (%3,3) avasküler nekroz, 3 (%3,3) femur boyun kırığı, 1 (%1,1) ankilozan spondilit, 4 (%4,4) romatoid artrit idi. Hastaların en son kontrollerindeki klinik durumları Harris kalça skorlama sistemine göre değerlendirildi. Son kontrolde ortalama skor 89.85 (35-100) olarak bulundu. Bunun %67,6 mükemmel, %14,9 iyi, %13,5 orta, %4,1 kötü idi. Bu sonuç bize MOM TKP uyguladığımız hastalarda sonuçların başarılı olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, 77 patient's 90 hips had been evaluated who had operated Ankara Atatürk Education and Research Hospital Orthopaedic Surgery and Traumatology Department between the years of January 2005-December 2008 and applied metal on metal total hip arthroplasty. 26 of the patients (%33.8) were males 51 (%66.2) were women. The mean age of patients at the time of surgery was 58.32 (± 11.86), respectively. The youngest patient was 31 and the oldest 78 years old. Patient follow-up period of at least 66 (5.5 years), more than 112 months (9.4 years) per month was 85.19 months. Preoperative diagnosis and 53 (58.8%) primary idiopathic coxarthrosis, 26 (28.8%) on the basis of DDH coxarthrosis, 3 (3.3%) avascular necrosis, 3 (3.3%) femoral neck fracture, one (1% , 1), ankylosing spondylitis, 4 (4.4%) had rheumatoid arthritis. Recently the clinical status of the patient controls were evaluated according to the Harris hip scoring system. The average score in the final examination, 89.85 (35-100), respectively. 67.6% of it was excellent, 14.9% good, 13.5% moderate and 4.1% were worse. This results in patients who underwent THA us MOM results indicate that successful.