Total kalça artroplastisi yapılan genç hastalarda orta ve uzun dönem sonuçların değerlendirilmesi
Evaluation of mid- to long-term outcomes in young patients undergoing total hip arthroplasty
  1. Tez No: 920542
  2. Yazar: ERDEM ERTEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMÜR ÇAĞLAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmanın amacı, genç hastalarda yapılan total kalça artroplastisinin orta ve uzun dönem sonuçlarını, klinik ve radyografik bulgular, komplikasyon oranları ve implant sağkalım oranları açısından kapsamlı bir şekilde değerlendirmektir. Çalışmaya, 2004-2019 yılları arasında Anabilim Dalımızda çimentosuz primer total kalça artroplastisi uygulanan, ameliyat olduklarında 40 yaş ve altında olan ve en az 5 yıllık takip süresi bulunan 101 hastanın 134 kalçası dahil edilmiştir. Hastaların demografik özellikleri, ameliyat öncesi tanıları, geçirilmiş cerrahi öyküleri ve kullanılan implant detayları kaydedilmiştir. Klinik sonuçları değerlendirilmesinde Harris Kalça Skoru (HKS) ve Unutulan Eklem Skoru (UES) kullanılmıştır. Radyografik değerlendirme, ameliyat öncesi, erken postoperatif ve rutin poliklinik kontrollerinde tetkik edilen pelvis ön-arka ve kalça yan grafileri üzerinden yapılmıştır. Takip süresince meydana gelen komplikasyonlar, gerçekleştirilen reoperasyon ve revizyon cerrahileri retrospektif olarak incelenmiştir. Hastaların ameliyat oldukları zamandaki ortalama yaşı 29,93 (aralık: 13-40) ve ortalama takip süresi 10,51 yıl (aralık: 5,02-19,86) idi. TKA endikasyonları arasında en sık tanılar gelişimsel kalça displazisi (%35,1) ve avasküler nekroz (%22,4) olarak belirlenmiştir. Eklemleşme yüzeyleri için %56,7 seramik-seramik, %21,6 seramikpolietilen, %9 seramik-metal, %7,5 metal-polietilen ve %5,2 metal-metal kombinasyonu kullanılmıştır. Kullanılan polietilen liner'ların tamamı yüksek oranda çapraz bağlıdır. Ameliyat öncesi HKS ortalama 37,84 (± 12,71) iken ameliyat sonrası son kontrolde ortalama 95,88 (± 6,14) puan olarak bulunmuştur. Ameliyat sonrası HKS'de preoperatif döneme göre ortalama 58,04 (± 12,47) puanlık anlamlı bir iyileşme olduğu kaydedilmiştir (p< 0.001). Ameliyat sonrası son kontrolde hesaplanan UES'nin ortanca değeri 81,25 (20,83 – 100) olarak bulunmuştur. Takip süresinin sonunda 5 kalçaya (%3,7) revizyon cerrahisi yapılmıştır. Revizyon gerektiren komplikasyonlar arasında 1 aseptik gevşeme, 3 periprostetik enfeksiyon ve 1 tekrarlayan dislokasyon yer almıştır. Kaplan-Meier yöntemiyle yapılan sağkalım analizinde, 5, 10 ve 15 yıllık revizyonsuz sağkalım oranları sırayla %97, %95,4 ve %95,4 olarak hesaplanmıştır. Aseptik gevşeme nedeniyle yapılan revizyon durumu ele alındığında ise ortalama 10,5 yıllık takipte revizyonsuz sağkalım oranı %99,3 olarak bulunmuştur. Bu çalışma, total kalça artroplastisinin genç hastalarda başarılı klinik sonuçları ve yüksek sağkalım oranları olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comprehensively evaluate the mid- to long-term outcomes of total hip arthroplasty in young patients in terms of clinical and radiographic findings, complication rates, and implant survival rates. The study included 134 hips of 101 patients who underwent cementless primary total hip arthroplasty in our department between 2004 and 2019, were aged 40 years or younger at the time of surgery, and had a minimum follow-up period of 5 years. The demographic characteristics of the patients, preoperative diagnoses, previous surgical histories, and details of the implants used were recorded. Clinical outcomes were assessed using the Harris Hip Score (HHS) and the Forgotten Joint Score (FJS). Radiographic evaluation was performed based on anteroposterior pelvis and lateral hip radiographs obtained preoperatively, in the early postoperative period, and during routine outpatient follow-ups. Complications, reoperations, and revision surgeries that occurred during the follow-up period were retrospectively reviewed. The mean age of the patients at the time of surgery was 29.93 years (range: 13–40), and the mean follow-up period was 10.51 years (range: 5.02–19.86). The most common indications for total hip arthroplasty were developmental dysplasia of the hip (35.1%) and avascular necrosis (22.4%). The bearing surfaces used included 56.7% ceramic-ceramic, 21.6% ceramicpolyethylene, 9% ceramic-metal, 7.5% metal-polyethylene, and 5.2% metal-metal combinations. All polyethylene liners used were highly cross-linked polyethylene. The mean preoperative Harris Hip Score was 37.84 (± 12.71), which significantly improved to 95.88 (± 6.14) at the final follow-up, with an average increase of 58.04 (± 12.47) points (p < 0.001). The median Forgotten Joint Score at the final follow-up was 81.25 (range: 20.83–100). At the end of the follow-up period, 5 hips (3.7%) underwent revision surgery. Revision-indicated complications included one aseptic loosening, three periprosthetic infections, and one recurrent dislocation. Kaplan-Meier survival analysis revealed 5-, 10-, and 15-year revision-free survival rates of 97%, 95.4%, and 95.4%, respectively. When considering revisions due to aseptic loosening alone, the revision-free survival rate was 99.3% at an average follow-up of 10.5 years. This study demonstrates that total hip arthroplasty provides excellent clinical outcomes and high survival rates in young patients.