Flanör düşünce ve fotoğraf
Flaneurian thought and photography
  1. Tez No: 673122
  2. Yazar: GÜLAY DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. SEÇKİN TERCAN
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fotoğraf Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Fotoğraf Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 288
Özet
Bu çalışmanın kapsamı, 19. yüzyılda yazılı basın alanından türeyen, kent izlenimlerine dayalı eserlerin sahibi ve aynı zamanda karakteri olan modern kent gezgini flanörün, düşünce patikalarında gezinen fotoğraf çalışmalarının nitel araştırma yöntemiyle incelenmesidir. Bunun için öncelikle modern kent, öncesi ve sonrasıyla kuramsal açıdan incelenmiş, ardından flanörün kavramsal çerçevesi literatür araştırması ve günümüzde benzer deneyim sahalarının incelenmesiyle ortaya konmuştur. Charles Baudelaire ve Walter Benjamin tarafından kavramsallaşan bu kurgusal karakterin modernitenin ve kentin rehberi olmasından hareketle kenti çeşitli yönleriyle fotoğrafik olarak üreten çalışmalar, fotoğrafçılarının kişisel deneyim sahaları ile birlikte ele alınmıştır. Bu doğrultuda kent, mekân ve zaman olarak iki büyük başlığa bölünmüş, fotoğrafik imgelerin ve niteliklerinin dolaşım ağının çözümlenmesi için ayrılmıştır. Fotoğrafçının kent ve çevresiyle ilişkisi, tercihlerini oluşturan ve yaklaşımına etki eden bireysel, toplumsal etmenler, sanatsal etkileşimler, yeni ifade yöntemlerinin araştırılması, aygıtın kendisinin sorgulanması gibi bir dizi öznel veriler de bu kapsamda kullanılmıştır. Fotoğraf gibi öznel/nesnel bir üretim aygıtının kenti çalışmalarına konu edinen üreticilerin elinde flanör düşünceyi oluşturan entelektüel gözlem, yürüme gibi mekâna ve zamana temas etmeyi gerektiren eylemleriyle birlikte kente bakmanın zengin duyusal haritalarını ortaya koyduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The scope of this dissertation is to study photographic works inspired by the thought of flaneur who was modern city stroller as both the author and character of literary works describing urban life in 19th century printed media via qualitative research method. Therefore, first and foremost, modern city with its past and post progression is examined theoretically and later conceptual framework of flaneur is constituted thorough literature survey and examination of today's similar experience fields. The fictional flaneur that conceptualized by Charles Baudelaire and Walter Benjamin was a guide of modernity and city, therefore photographic works taken into the dissertation reflects the urbanization with different aspects and personal experience fields of photographers together. Accordingly the city is divided two main heading as time and space to analyze the circulation network of photographic images and their features. A series of subjective data such as the relationship of photographer with the city and its surroundings, individual and social factors that form his preferences and affects on approach, artistic interactions, researching new expression methods, questioning the device itself are also used in this context. As a consequence, it has been detected that artists working on urban issues and using photography as a subjective / objective production reveals rich sensory maps of looking at the city together with flaneur's thought characterized by contact with space and time such as intellectual observation and walking.