Sağlık kurumlarının sosyal ağlarında duygu analizi
Sentiment analysis in social networks of health institutions
- Tez No: 673160
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRAH ÖNDER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Sağlık Yönetimi, Health Care Management, Healtcare Management
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 370
Özet
Sosyal etki yaratan bir iletişim platformu olan Twitter; kar amacı gütmeyen kuruluşların mesajlarını kitlelere ve kitlelerin duygularını da kar amacı gütmeyen kuruluşlara iletmektedir. Bu araştırma; sağlıkla ilgili çalışmalar yapan ve kar amacı gütmeyen kurumlarla ilgili Twitter paylaşımlarını incelemeyi, sosyal medyada bu kurumlarla ilgili duygu durumlarını belirlemeyi ve bu duyguları ölçmeyi amaçlamaktadır. WHO, ILO, IOM, UNICEF, FAO, Red Cross, UNDP ve UNHCR ile ilgili duygu analizi R programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Duygu analizinde kullanılan tweetler; Twitter API'si ile iletişim kurularak toplanmıştır. Çalışma süresince Kasım 2019, Mayıs 2020 ve Ekim 2020 olmak üzere üç dönemde toplam 310.341 tweet toplanmıştır. Tweetler 10 faklı duyguya göre sınıflandırılmıştır. Normal şartlarda ve pandemi şartlarında bu kurumlarla ilgili paylaşılan tweetlerde“olumlu”,“güven”ve“beklenti”duygularının ilk sıralarda yer alması araştırmanın temel bulgularından biridir.
Özet (Çeviri)
Twitter, a communication platform that creates a social impact; it conveys the messages of non-profit organizations to the masses and the emotions of the masses to non-profit organizations. This research; It aims to examine Twitter posts about health-related non-profit organizations, to determine the emotional states about these institutions on social media and to measure these feelings. Sentiment analysis about WHO, ILO, IOM, UNICEF, FAO, Red Cross, UNDP and UNHCR were carried out using the R program. The tweets used in sentiment analysis were collected by approval of Twitter API. During the study, a total of 310,341 tweets were collected in three periods, November 2019, May 2020 and October 2020. Tweets are classified according to 10 different emotions. One of the main findings of the study is that“positive”,“trust”and“anticipation”feelings are at the top of the tweets shared about these institutions under normal conditions and crisis conditions.