Çağdaş baskıresim ve tüketim sorunsalı
Contemporary printmaking and consumption issue
  1. Tez No: 673162
  2. Yazar: BURCU DİPDEMİR GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SAİME HAKAN DÖNMEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Baskı Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez de öncelikle, tüketim kavramı ele alınmış, bu kavramın insan hayatında ki rolünü belirleyen bazı oluşumlar üzerinden geçilmiştir. Tüketimi destekleyen unsurları anlamak ve daha sonrasında ise, öncelikle sanat ve sanatın içinde önemli bir disiplin olarak yer alan Çağdaş baskıresmi, tüketim ile çatışan ya da uzlaşan yanlarının bulunması hedeflenmiştir. Bu doğrultuda sanatçı, sanat eleştirmeleri, felsefeciler gibi sanat tarihinde önemli kişilerin görüşlerine yer verilmiş ve bu görüşler doğrultusunda bir yön çizilmiştir. Günümüzün teknolojik gelişimiyle birlikte, hayatlarımızın dijitale doğru kaydığı bu dönemde, Çağdaş Baskının, dijital baskı yöntemiyle artan üretim hızı ve buna bağlı olarak artan tüketim ele alınmış olup, sanatta önemli bir yeri olan 'Biriciklik' kavramının, Çağdaş baskıresim de ki yerini bulmak, aynı zaman da ise tüketimin bu disiplin üzerinde ki etkilerinin bulunması amaçlanmıştır. Tüm araştırma sonucunda ise durum bizlere göstermiştir ki, sanatın çoğaltılabilir olması bazı durumlarda bir kirlilik yaratırken, çağdaş baskıresim söz konusu olduğunda farklılık göstermiştir. Bu farklılığı yaratanın ise, üretim şeklinin olduğu düşünülmüştür. Tüketim hayatımızın gerçeği ve sanat da bu gerçeğin merkezinde yer alan bir oluşumdur demek yanlış olmayacaktır. Her durumda var olan kirlilik bizler ayrıştırdığımız da güzelliklerini ortaya çıkarır ve dolayısıyla sanat da ayrıştırıldığında, biz insanlara her zaman olduğu gibi güzelliklerini sunmaya ve yol göstermeye devam edeceği düşüncesine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
First of all in this thesis, the term of consumption has been discussed and some formations that determine the role of the term in human life have been passed over. It is aimed to understand the factors that support consumption and then to find aspects of art and contemporary printmaking, which is an important discipline in art, that conflict or compromise with consumption. In this sense, the views of important people in the history of art such as artists,art critics, philosophers were included and a direction has been drawn to act on this views. In this period which our lives have shifted towards digital with today's tecnological development, the increasing production speed of Contemporary Printing with digital printing method and consumption accordingly have been handled, and to locate of the term of 'Uniqueness', which has an important place in art, in contemporary printmaking, at the same time it is aimed to provide the effects of consumption on this term. As a result of all the research, the situation has shown us that the reproducibility of art creates a pollution in some cases, differs when it comes to contemporary printmaking. It is thought that it is the type of production that creates this difference. It wouldn't be wrong to say that consumption is the reality of our life and art is a formation that is at the center of this reality. The pollution that exists in every situation reveals its beauty when we separate it and therefore it thought that it will continue to offer us people its beauty and guide it as always when art is also seperated.