Türkiye'de Alman dili ile ilgili bölümlerde öğrenim görmekte olan öğrencilerin Almanca konuşma kaygısı
German speaking anxiety of students studying in German language departments in Turkey
- Tez No: 673163
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMET KOÇAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, German Linguistics and Literature, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Yabancı dil konuşmak birçok insan için olduğu gibi bu alanda öğrenim gören kişiler için de problem oluşturmaktadır. Buna sebep olan en büyük problemlerden birinin de kaygı olduğu düşünülmektedir. Çalışmanın öncelikli amacı Türkiye'de Alman dili ile ilgili bölümlerde aktif bir şekilde öğrenim görmekte olan öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarını belirlemek amacıyla geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı geliştirmektir. Çalışmanın bir diğer amacı ise geliştirilen ölçek ile öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarını ölçmek ve öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarını yordayan etmenleri tespit etmektir. Öğrencilerin Almanca konuşma kaygısını ölçmeye yönelik üç boyutlu (fiziksel, duyuşsal, davranışsal) 26 maddelik Almanca Konuşma Kaygısı Ölçeği geliştirilmiştir. Çalışmaya Türkiye'de çeşitli üniversitelerde Almanca Öğretmenliği ve Alman Dili ve Edebiyatı programlarında aktif bir şekilde öğrenim gören toplam 792 öğrenci katılmıştır. İlk örneklem grubundan toplanan verilerle Açıklayıcı Faktör Analizi (AFA) yapılmış, buradan elde edilen verilerin doğruluğunu test etmek amacıyla ikinci örneklem grubunda Doğrulayıcı Faktör Analizi (DFA) yapılmıştır. Yapılan analizler sonucunda ölçeğin 26 maddelik 3 faktörlü yapısı doğrulanmıştır. Geçerliği ortaya konan ölçeğin güvenirlik analizi için Cronbach Alfa (α) iç tutarlık katsayısı ve Mcdonald's Omega (ω) katsayısı hesaplanmıştır. Ölçeğin Cronbach Alfa iç tutarlık katsayısının 0.97; her bir alt faktöre ait Cronbach Alfa ve Mcdonalds's Omega güvenirlik katsayılarının ise 0.80'in üzerinde olduğu tespit edilmiştir. Elde edilen veriler doğrultusunda ölçeğin güvenirliğinin oldukça yüksek olduğu görülmüştür. Yapılan analizler sonucunda geçerli ve güvenilir bir Almanca Konuşma Kaygısı Ölçeği elde edilmiştir. Araştırmanın bir diğer amacına yönelik öğrencilerin cinsiyet, yaş, sınıf düzeyi ve Almanya'da bulunma süresi değişkenlerine göre Almanca konuşma kaygı durumlarını belirlemek amacıyla İlişkisiz T-Testi ve Tek Yönlü Varyans Analizi (ANOVA) yapılmıştır. Elde edilen bulgulara göre öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarının ortalama düzeyde olduğu görülmüştür. Öğrencilerin Almanca konuşma kaygılarının cinsiyet, yaş ve Almanya'da bulunla sürelerine göre anlamlı bir şekilde değiştiği; sınıf düzeyine göre ise anlamlı bir şekilde değişmediği tespit edilmiştir. Öğencilerin Almanca konuşma kaygılarının alt boyutlarından en çok duyuşsal boyutta, sonra fizyolojik boyutta, en az ise davranışsal boyutta kaygı yaşadıkları sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Speaking a foreign language poses a problem for people who study in this field as it does for many people. One of the biggest problems that causes this is thought to be anxiety. The primary aim of the study is to develop a valid and reliable scale in order to determine the German speaking anxiety of students who are actively studying in departments related to German language in Turkey. Another aim of the study is to measure the students' German speaking anxiety with the developed scale and to determine the factors that predict the students' German speaking anxiety. A 26-item German Speaking Anxiety Scale which consists of three factors (physical, affective, and behavioral responses) was developed to measure German speaking anxiety of students. A total of 792 students participated in this research, who study German Language Teaching or German Language and Literature actively in various universities from Turkey. Explanatory Factor Analysis (EFA) was performed on the data collected from the first sample group, and Confirmatory Factor Analysis (CFA) was performed in the second sample group to test the accuracy of the data obtained from first group. As a result of the analyzes, the 3-factor structure of the scale with 26 items was confirmed. Cronbach's Alpha (α) and Mcdonald's Omega (ω) were calculated for the reliability analysis of the scale. Cronbach Alpha (α) of the scale is 0.97; Cronbach Alpha (α) and Mcdonalds' Omega (ω) reliability coefficients of each sub-factor are above 0.80. The data suggest that the reliability of the scale is quite high. Based on the results, a valid and reliable German Speaking Anxiety Scale was obtained. For another purpose of the study, the Independent Simple T-Test and One-Way ANOVA were conducted to determine the German speaking anxiety levels of the students according to the variables of gender, age, class and length of stay in Germany. According to the findings, it was seen that the students' German speaking anxiety was at an average level. It was determined that the students' German speaking anxiety changed significantly according to gender, age and the duration of their stay in Germany and it did not change significantly according to the class. It was concluded that the students experienced anxiety mostly in the affective aspect, then in the physiological aspect, and least in the behavioral aspect, among the subscales of German speaking anxiety.