Glyphosate nphosphonomethyl glycine glyphın gökkuşağı alabalığı Oncorhynchus mykiss sperm kalitesi ve DNA hasarı üzerindeki in vitro etkilerinin belirlenmesi
Evaluation of in vitro effects of glyphosate [N-(phosphonomethyl) glycine] (glyph) on quality and dna damageof rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) spermatozoa
  1. Tez No: 673180
  2. Yazar: AYŞE AKÇA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET KOCABAŞ, DOÇ. DR. FİLİZ KUTLUYER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Genetik, Su Ürünleri, Biology, Genetics, Aquatic Products
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yaban Hayatı Ekolojisi ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Günümüzde herbisitlerin kullanımı artmış ve farklı yollarla su kaynaklarına bulaşmaktadır. Bu durum doğal ortamı olumsuz etkilemektedir. Bu maddeler su ortamındaki canlıları etkileyerek vücutlarında birikmelerine de neden olabilmektedir. Tüketici açısından da tehlike oluşturabilmektedir. Günümüze kadar yapılan çalışmalar kirliliğin su ortamına ve sucul canlılar üzerine olumsuz etkileri üzerine olmuştur. Bu amaçla çalışmada, Glyphosate'ın (GlyPh), ülkemiz için egzotik olan, ancak kültür balıkçılığında dünyada söz sahibi olduğumuz ve yıllık 200.000 ton ürettiğimiz gökkuşağı alabalığı (Oncorhynchus mykiss) sperminine olası in vitro maruziyetinin incelenmesi amaçlanmıştır. Gökkuşağı alabalığı spermi, farklı konsantrasyonlarda in vitro olarak çeşitli konsantrasyonlarda (2,5, 5, 10 mg L-1) Glyphosate'a maruz bırakılmıştır. Sperm hareketlilik parametreleri bilgisayar destekli sperm analizi (SCA) ile analiz edilmiştir. Sperm hücrelerinin toksik maddeden ne oranda etkilendiğini belirlemek amacıyla sperm kalite parametreleri ile DNA hasarı incelenmiştir. Uygulanan konsantrasyonun artışıyla sperm motilitesi ve süresi azalmış, DNA hasarı artmıştır. Sonuç olarak, sperm hücreleri Glyphosate'ın düşük dozlarına hassastır ve bu durum doğal popülasyonları olumsuz etkileyebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the use of herbicides has increased and mixes with water sources in different ways. This situation does not affect the natural environment negatively. These substances can affect living things in the aquatic environment and cause them to accumulate in their bodies. This chemicals may also pose a danger to the consumer. Most studies conducted until today, have been on the adverse effects of pollution on the aquatic environment and aquatic organisms. For this purpose, in this study, it is aimed to investigate Glyphosate's (GlyPh) on possible in vitro exposure on the rainbow trout (Oncorhynchus mykiss) sperm, however, exotic for our country, that to be arbiter in aquaculture and produce 200.000 tons annually per year. Rainbow trout sperm were exposed to Glyphosate at various concentrations (2,5, 5, 10 mg L-1) in vitro at different concentrations. Sperm motility parameters were analyzed by computer assisted sperm analysis (SCA). DNA damage was analyzed to determine the extent to sperm cells are affected by toxic substances. With the increase of the applied concentration, sperm motility and duration decreased and DNA damage increased. Consequently, sperm cells are sensitive to low doses of Glyphosate and this can negatively affect natural populations.