Glifosat herbisid'inin bazı laktik asit bakterilerinin üreme ve asit üretimine etkisinin araştırılması
Study on the effect of glyphosate herbicide on the growth and acid production by some lactic acid bacteria
  1. Tez No: 45560
  2. Yazar: SİBEL YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAVUZ BEYATLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
GLİFOSAT HERBİSİD'İNİN BAZI LAKTİK ASİT BAKTERİLERİNİN ÜREME VE ASİT ÜRETİMİNE ETKİSİNİN ARAŞTIRILMASI (Yüksek Lisan Tezi) Sibel YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1995 ÖZET Glifosat'ın besiortamına 100-1500 ug/10 mi miktarlarında ilave edilerek tek ve karışık L.bulgaricus, S.thermophilus, L.plantarum, P.pentosaceus S.lactis ve S.diacetylactis bakterilerin üreme ve laktik asit üretimi üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Glifosat'ın L.bulgaricus suşlannın genellikle üremelerini stimüle ederken, diğer test bakterilerin üremeleri üzerinde kısmen inhibisyon etkisi gösterdiği tespit edilmiştir. Herbisid'in tek ve karışık laktik asit bakterilerinin kontrole göre asit üretimlerinde bir farklığın bulunmadığı saptanmıştır. Anahtar kelimeler : Glifosat, Herbisid, Laktik Asit bakterileri, Üreme, Morfoloji, % Asit Üretimi
Özet (Çeviri)
From Glyphosate solutiom 100-1500 ug/10 mi was aded to % 10 skim milk medium, inoculate with single and mixed cultures ofL.bulgaricus, S.thennophilus, L.planîanm, P.pentosaceıts, S.lactis and S.diacetylactis lactic acid production by the cultures were investigated. in general, Glyphosate sitmiılated growth of Lbulgaricus. On the other hand herbicide were partrally inhibited grovvth of other test bacteria. Hacet of Glyphosate on acid production by single and mixed cultures, no significant changes had observed on acid production comparing with control culture.