Çok uluslu gemilerde kültürel farklılıklardan kaynaklanan çatışmalar
Conflicts arising from cultural differences in multinationalships
- Tez No: 673184
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ UMUT YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Denizcilik, Marine
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deniz Ulaştırma İşletme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Küresel ticarette büyüme ve denizcilik endüstrisindeki teknolojik gelişmeler gemilerin sayısını ve kapasitelerini arttırmıştır. Modern gemilerde personel sayısı azalsa da artan gemi sayısı nitelikli gemiadamı talebini yükseltmektedir. Oluşan dengesizlik sonucunda donatanlar ve gemi işletmeleri gemiadamlarını sadece kendi ülkelerinden değil diğer milletlerden de istihdam ederek bu sorunu çözmeye çalışmışlardır. Artan rekabet ve maliyetler deniz ticaretinde çok uluslu mürettebatların sayısını giderek artmıştır. Çok uluslu mürettebatla işletilen bir gemide personel arasında kültür farkından kaynaklanan olası bir çatışma geminin ve yükün emniyetini tehlikeye düşürecektir. Bu çalışmada çok uluslu gemilerde kültür farkından kaynaklanan çatışmaları önlemek için literatür incelenmiş, 11 denizcilik işletmesinin insan kaynakları uzmanlarından ve 4 akademisyenden görüş alınarak çatışmalara neden olan etmenler kriterler olarak belirlenmiş ve bulanık AHP metodu ile kriter ağırlıkları belirlenmiştir. Çözüm alternatiflerinin sıralamaları bulanık TOPSIS metodu ile hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda çok uluslu gemilerde kültürel farklılıktan kaynaklanan çatışmalarda en önemli kriterler acil durumlarda iletişim, ortak dil yokluğu, direk iletişimde yaşanan sorunlar bulunurken en iyi çözüm alternatifleri sırasıyla eğitim ve rehberlik, şirket politikaları, işe alım kuralları geri bildirim sisteminin oluşturulması, ortak faaliyetlerin artırılması olmuştur.
Özet (Çeviri)
Growth in global trade and technological advances in the maritime industry have increased the number and capacity of ships. Although the number of personnel is decreasing in modern ships, the increasing number of ships increases the demand for qualified seafarers. As a result of the imbalance, shipowners and ship operators tried to solve this problem by employing seafarers not only from their own countries but also from other nations. Increasing competition and costs increased the number of multinational crews in sea trade. On a ship operated by a multinational crew, a possible conflict between the crew due to cultural differences will endanger the safety of the ship and the cargo. In this study, the literature was examined in order to prevent conflicts arising from the cultural difference in multinational ships, the factors causing conflicts were determined as criteria by taking opinions from human resources experts of 11 maritime enterprises and 4 academicians, and the criteria weights were determined with the fuzzy AHP method. The ordering of solution alternatives was calculated with the fuzzy TOPSIS method. As a result of the study, the most important criteria for conflicts arising from cultural differences in multinational ships were found communication in emergency situations, lack of common language and problems in direct communication, while the best solution alternatives were training and guidance, company policies, recruitment rules, feedback system, and increasing joint activities.