Investigation of epigenetic profiles in exfoliated mammary epithelial cells retrieved from lactating women
Emziren kadınlardan elde edilen exfolye meme epitel hücrelerinin epigenetik profillerinin incelenmesi
  1. Tez No: 673185
  2. Yazar: MÜBECCEL ÖZGE ATASAYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAM YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Genetik, Tıbbi Biyoloji, Genetics, Medical Biology
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 304
Özet
Meme kanseri, Türk kadınları arasında en çok teşhis edilen kanser türlerinden biridir ve genç kadınlarda ölüm oranı daha yüksektir. Meme kanseri heterojen bir hastalık olduğundan, meme kanseri için epidemiyolojik olarak belirlenmiş risk faktörlerinin altında yatan biyolojik ve moleküler mekanizmaların belirlenmesi bize önleme ve erken teşhis için olası stratejileri sağlar. Tümör baskılayıcı genlerin promoter bölgesinin hipermetilasyonu, meme kanserinin ayırt edici bir özelliğidir ve meme kanseri riskinin göstergesi için bir biyolojik belirteç ve tanı için bir araç olarak kullanılabilir. Anne sütü meme epitel kaynağı bakımından zengindir ve DNA metilasyon analizi için uygundur. Başta İstanbul olmak üzere Marmara bölgesinde ikamet eden emziren kadınlardan taze süt örnekleri toplandı. Pyrosequencing analizi, PYCARD, CDH1, SFRP1, GSTP1, RBP1 ve RASSF1A olan altı tümör baskılayıcı genin DNA promoter metilasyonunu hesaplamak için kullanıldı. Metilasyon değerleri genellikle metillenmemiş olarak belirlendi. DNA metilasyon analizi sonuçları, yaşın RASSF1A'nın tüm CpG bölgelerinin metilasyon oranı, PYCARD'ın birçok CpG bölgesi ve GSTP1 promoter metilasyonunun altıncı ve yedinci CpG bölgesi ile önemli ölçüde pozitif ilişkili olduğunu göstermiştir. Emziren kadınların vücut kitle indeksi ile CDH1 ve RASSF1A 'nın beşinci CpG'si arasında istatistiksel olarak pozitif bir ilişki bulundu. İlk doğum yaşı, RASSF1A ve GSTP1 promoter metilasyonunun tüm CpG bölgelerinde istatistiksel olarak anlamlı bulundu. Rahimiçi araç kullanan kadınlar için PYCARD'ın birçok CpG bölgesinde istatistiksel olarak daha yüksek metilaston oranına sahip olduğu bulumuştur. Ailede meme ve yumurtalık kanseri öyküsü olan katılımcılar arasında RBP1'de istatistiksel olarak daha yüksek metilasyon oranı görüldü. Ailede yumurtalık kanseri öyküsü olan kadınlarda, RASSF1A'da istatistiksel olarak daha yüksek metilasyon oranı tespit edildi. Süt, balık, yumurta ve tavuk tüketim gibi beslenme alışkanlıklarının da, PYCARD, CDH1, SFRP1, GSTP1, RBP1 ve RASSF1A'nın birkaç CpG bölgesindeki metilasyon oranı ile önemli ölçüde bağlantılı olduğu bulunmuştur. Sonuç olarak anne sütü, meme dokusundaki erken moleküler değişikliklerin izlenmesi için değerli bir biyolojik örnektir.
Özet (Çeviri)
Breast cancer is one of the most diagnosed cancer among Turkish women and mortality rate is higher for the younger women. As the breast cancer is a heterogenous disease, identification of the underlying molecular mechanisms of the epidemiologically established risk factors for the breast cancer provide us the possible strategies for prevention and early detection. Hypermethylation of the promoter region of the tumor suppressor genes is a hallmark of the breast cancer and it can be used as a biomarker for the indicator of the breast cancer risk and tool for the diagnosis. Human breast milk is rich in mammary epithelial source and suitable for DNA methylation analysis. Fresh milk samples were collected from lactating women residing in Marmara region, mainly Istanbul. Pyrosequencing analysis was carried on DNA promoter methylation assessment for the six tumor suppressor genes which are PYCARD, CDH1, SFRP1, GSTP1, RBP1 and RASSF1A. The methylation scores were generally found as unmethylated state. DNA methylation analysis results showed that age is significantly positively related with methylation rate of the all CpG sites of RASSF1A, many CpG sites of the PYCARD and sixth and seventh CpG region of the GSTP1 promoter methylation. Statistically positive relationship was found between BMI of the lactating women and fifth CpG of the CDH1 and RASSF1A. Age of the first birth was found as statistically positive with all CpG sites of the RASSF1A and GSTP1 promoter methylation. Statistically higher methylation rate was found in many CpG regions of the PYCARD for women using the intrauterine devices. Significantly higher methylation rate for RBP1 was also seen among participants who had family history of breast and ovarian cancer. Significantly higher methylation percentage for RASSF1A was also detected among women who has family history of ovarian cancer. Dietary habits including dairy, fish, egg and poultry consumption were also significantly linked with methylation rate in several CpG region of PYCARD, CDH1, SFRP1, GSTP1, RBP1 and RASSF1A. In conclusion, breast milk is valuable biological sample for monitoring of early molecular modifications in breast tissue.