Oyunlaştırma çerçevesinde iç mimarlık stajının iyileştirilmesine yönelik bir model önerisi
A model proposal for the improvement of interior architecture internship within the framework of gamification
- Tez No: 673186
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MEHMET ALİ ALTIN
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İç Mimari ve Dekorasyon, Education and Training, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 229
Özet
Bu tez çalışması iç mimarlık stajının oyunlaştırma yoluyla iyileştirilmesine dayalı bir model önerisi geliştirmektedir. Tezin birinci bölümünde, oyunlaştırma modelleri incelenmektedir. Buna göre oyunlaştırma modelleri oyuncu, ortam ve hedef merkezli olarak sınıflandırılmaktadır. Oyunlaştırma uygulamalarında sayısal ortam kullanılması, temel oyunlaştırma bileşenlerinin yer alması ve oyunlaştırma hedeflerinin takibinin yapılması gerektiği sonuçlarına ulaşılmaktadır. Bu değerlendirmelere göre oyunlaştırma yapımına yönelik bir oyunlaştırma model önerisi geliştirilmiştir. Tezin ikinci bölümünde Türkiye'deki ve KKTC'deki üniversitelerin iç mimarlık staj yönergeleri doküman incelemesi yöntemiyle incelenmektedir. Aynı zamanda stajın anlamını, hedeflerini, sorunlarını ve çözüm önerilerini konu edinen katılımcıları öğrenciler, öğretim elemanları ve firmalar olan nitel bir araştırma yapılmıştır. Bölümün sonunda, iç mimarlık stajının iyileştirilmesine yönelik bir öneri geliştirilmiştir. Tezin üçüncü bölümünde, oyunlaştırma model önerisi ile iç mimarlık stajının iyileştirilme önerisi arasındaki ilişki, hipotez geliştirmeye yönelik yöntemlerden araştırma soruları oluşturma yöntemi ile değerlendirilmektedir. Sonucunda“Çevrimiçi Staj Sistemi”adı verilen bir model önerisi geliştirilmiştir. Çevrimiçi Staj Sistemi, stajyerin staj ortamında deneyimlediklerini sayısal ortamda denetleyen, stajyerler arası işbirliğine açık, stajyerlerin staj kazanımlarını arttırmasına ve pekiştirmesine yönelik iş bazlı stajı temel alan bir model önerisidir.
Özet (Çeviri)
This thesis develops a model proposal based on improving the interior architecture internship through gamification. In the first part of the thesis, gamification models are examined. Accordingly, gamification models are classified as player, environment and target-centered. The results of using digital media in gamification applications, including basic gamification components, and tracking gamification goals are achieved. According to these assessments, a gamification model proposal for gamification construction has been developed. In the second part of the thesis, the interior architecture internship guidelines of universities in Turkey and TRNC are examined by document review method. At the same time, a qualitative study was conducted, the participants were students, academics and firms who received the meaning, goals, problems and solution suggestions of the internship. At the end of the department, a proposal was developed to improve the interior architecture internship. In the third part of the thesis, the relationship between the gamification model proposal and the interior architecture internship improvement proposal is evaluated by the method of creating research questions from methods for developing hypotheses. As a result, a model proposal called the“Online Internship System”was developed. The online internship system is a model proposal based on a practice-based internship that monitors the intern's experience in the internship environment in dijital, is open to cooperation between interns, and allows interns to improve and consolidate their internship goals.