Anterior servikal cerrahide radyoloji destekli anatomik ölçümler
Radiology-supported anatomical measurements in anterior cervical surgery
- Tez No: 673188
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜLİN ŞEN ESMER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Anatomi, Anatomy
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma Nisan 2016- Nisan 2019 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan EGE Hastanesi Nöroşirürji Anabilim Dalında tek seviye servikal disk hernisi nedeniyle yirmi hastada demineralize kemik matrix (DBM) içeren polyetheretherketone (PEEK) cage implantasyonunun for. intervertebrale kesitsel alanı ve yüksekliği ve intervertebral disk yüksekliği üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Servikal disk hastalığı tedavisinde DBM içeren PEEK cage implantasyonunun for. intervertebrale'lerin kesitsel alanı ve yüksekliği ve intervertebral disk yüksekliği üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışma Nisan 2016- Nisan 2019 tarihleri arasında Ufuk Üniversitesi Dr. Rıdvan EGE Hastanesi Nöroşirürji Anabilim Dalında tek seviye servikal disk hernisi nedeniyle yirmi hastada demineralize kemik matrix (DBM) içeren polyetheretherketone (PEEK) cage implantasyonunun da demineralize kemik matrix (DBM; Grafton, Osteotech, Eatontown, NJ, USA) içeren PEEK cage (Solis; Stryker ınstruments, Kalamazoo, MI) kullanılarak anterior servikal diskektomi ve füzyon operasyonu yapılan 20 hastanın erken ve geç dönem radyolojik değişimleri ve klinik sonuçları analiz edildi. Hastaların 10'u (%50) erkek, 10'u (%50) kadındı ve ortalama yaşları 47,6 idi (33-70 yaş arasında). Yumuşak disk hernisi nedeniyle tek seviye cerrahiye ihtiyaç duyan hastalar tercih edildi. Çok seviye servikal stenozu, iki ya da daha fazla seviyede disk kompresyonu, yaygın ve şiddetli osteoartriti, opere edilmiş disk hastalığı, belirgin myelopatik bulguları, travmatik herniasyonu ve genel durum bozukluğu olan hastalar çalışma dışında bırakılmıştır. Ameliyat öncesi tüm hastalara MRG ile tanı konulmuştur. Ek olarak, hastalar etkilenen seviye ile komşu üst ve alt seviyeki iki taraflı for. intervertebrale'lerin yükseklik ve kesitsel alanlarının ve disk yüksekliklerinin değerlendirilmesi için preoperatif vertebra cervicalis'lerin düz röntgen filmlerine ve multislice BT taramalarına tabi tutuldu. Tüm hastalar postoperatif 1. gün ve postoperatif 3,6,12. ayda yeniden değerlendirildi ve ölçümler preoperatif değerlerle karşılaştırıldı. İstatistiksel analizler SPSS 16.0 yazılım programı kullanılarak yapılmıştır (Sytat for Windows, version 16.0, SPSS). Sonuçlar Student's t-testi kullanılarak analiz edilmiştir. Olasılık değerlerinin 0,05'den küçük olması anlamlı kabul edildi. Sonuçlar ± standart sapma ortalamaları ile belirtilmiştir. Standart servikal mikrodiskektomi yapılmıştır. Operasyon seviyesi 13 (%65) hastada C5-6, 7 (%35) hastada C6-7 idi. Disk hernilerinin 14'ü (%70) sol tarafta, 6'sı (%30) sağ tarafta yerleşmişti. Diskektomi sonrası lig. longitudinalis posterior daima açıldı ve kısmi olarak eksize edildi. Hafif bir distraksiyonda, disk aralığı gace yerleştirilmesi için hazırlandı. Kortikal kartilajinöz yapılar uzaklaştırılarak vertebral gövdenin endplate'i hazırlandı. Tam uygunlukta ve güç uygulanmadan yerleştirilebilecek deneme cage'i seçildi. Daha sonra PEEK cage demineralize kemik matrix (DBM) ile dolduruldu ve yerleştirildi. Yaranın standart biçimde kapatılmasından önce, implant pozisyonunun kontrolü için intraoperatif lateral floroskopik kontrol görüntü temin edildi. Postoperatif tüm hastalar ilk 8 hafta süresince yumuşak servikal yakalık kullandılar ve boyun egzersizlerine cerrahi sonrası 6.ıncı haftada başlanıldı. Bizim bulgularımız anterior servikal diskektomi ve füzyon cerrahisinde servikal PEEK cage yerleştirilmesinin operasyon seviyesindeki cervical intervertebral yüksekliğin ve cervical for.
Özet (Çeviri)
This study is a propective study which was performed in Ufuk University, Dr. Rıdvan EGE Hospital, Department of Neurosurgery between April 2016 and April 2019. We examined that the implantation of polyetheretherketone (PEEK) cage with demineralized bone matrix (DBM) in twenty patients due to single level cervical disc hernia. The cross-sectional area and height of the intervertebral and its effects on the intervertebral disc height were investigated. The aim of the study is that investigate the effects of the DBM containing PEEK cage implantation applied in the treatment of single-distance cervical disc herniation on foramen height and intervertebral disc height. This prospective study was conducted in Neurosurgery Department of Ufuk university Dr. Rıdvan EGE Hospital, between April 2016 and April 2019. The early and late radiological findings and clinical results of 20 patients who were treated with PEEK cage (Solis; Stryker ınstruments, Kalamazoo, MI) containing demineralized bone matrix (DBM; Grafton, Osteotech, Eatontown, NJ, USA) were analysed. Ten (50%) male and 10 (50%) female patients with a mean age of 47.6 years (range: 33-70 years) were included in our study. Only patients with soft disc herniation at one distance and requiring surgery were included. Patients with which had other cervical pathologies, significant myelopathies or poor general health were excluded from this study. For preoperative diagnosis was performed by magnetic resonance imaging. Additionly, plain radiographs and multi-slice computed tomography imaging of the cervical spine were performed preoperatively to evaluate intervertebral disc heights, cross-sectional areas and neural foramines (the distance between the lower and upper pedicles) at the affected level bilaterally at the upper and lower adjacent levels. All patients were re-evaluated on the one day and three,six and twelve months post-operatively and all measurements were comparatively evaluated. Statistical analysis was performed on the existing software (Sytat for Windows, version 16.0, SPSS). The p value of the analysis result with the Student's t test was considered significant less than 0.05. Results are expressed as mean ± SD (standard deviation). A standard cervical microdiscectomy was performed. There were 13 patients in C5-6 (%65) and 7 patients in C6-7 (%35) levels which fourteen of these disc herniations were on the left side (70%). After diskectomy, lig. longitudinalis posterior was always opened and partially excised. In a gentle distraction, the disc space was prepared for cage insertion. The cortical cartilaginous structures were removed and the endplate of the vertebral body was prepared. The trial cage was chosen, which could be placed in full fit and without force. The PEEK cage was then filled with demineralized bone matrix (DBM) and placed. An intraoperative lateral fluoroscopic control image was obtained to check implant position prior to standard wound closure. Post-operatively, all patients wore a soft servical collar during the first 8 weeks and neck exercises were initiated 6 weeks after surgery.