Tereyağı eritme sıcaklığının Şanlıurfa sadeyağının (Urfa yağı) kalite özelliklerine olan etkisinin araştırılması
Investigation of the effect of butter melting temperature on qualiyt properties of Şanliufa sadeyaği (Urfa fat)
  1. Tez No: 673189
  2. Yazar: SEVDA KAMACI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET FERİT ATASOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, tereyağı eritme sıcaklığının Şanlıurfa sadeyağların (Urfa Yağı) özellikleri üzerine etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla geleneksel yöntemle inek sütünden üretilen tereyağından 40 ºC, 50 ºC, 60 ºC, 70 ºC, 80 ºC, 90 ºC, 100 ºC, 110 ºC ve 120 ºC'lerde 5 dakika eritilerek sadeyağlar üretilmiştir. Tereyağı ve farklı sıcaklıklarda eritilerek üretilen sadeyağların fizikokimyasal ve kimyasal, renk, mikrobiyolojik ve tekstürel özellikleri belirlenmiştir. Tereyağının sadeyağına dönüştürülmesiyle yağ değeri, kurumadde miktarı, b*, C* ve sertlik değerlerinin arttığı (p0.05) saptanmıştır. Tereyağı eritme sıcaklığının kırılma indisi, iyot sayısı, sabunlaşma sayısı, TBA, b* ve C* değerlerini değiştirmediği tespit edilmiştir. 60 ºC'den sonra yağ oranı, kurumadde değeri, titrasyon asitliği ve serbest asitlik değerlerinin sabit kaldığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the effect of butter melting temperature on the properties of Sanlıurfa sadeyağı (Urfa Fat) was investigated. For this purpose, butter produced from cow's milk with traditional method, and then Sanlıurfa sadeyağı (Urfa Fat) samples were produced melting of butter at 40 ºC, 50 ºC, 60 ºC, 70 ºC, 80 ºC, 90 ºC, 100 ºC, 110 ºC and 120 ºC for 5 minutes. Physicochemical and chemical, color, microbiological and textural properties of butter and Sanlıurfa sadeyağı (Urfa Fat) samples were determined. It was determined that fat content, dry matter, b*, C* and hardness values increased (p˂0.05), but titratable acidity, free acidity and L* values decreased (p˂0.05) with the conversion of butter into Sanlıurfa sadeyağı (Urfa Fat), while refractive index, iodine number and TBA values did not change (p˃0.05). It was stated that butter melting temperature did not change the refractive index, iodine number, saponification number, TBA, b* and C* values. After 60 ºC, it was assessed that the fat value, dry matter, titratable acidity and free acidity values remained constant. The peroxide value did not change up to 100ºC (p˃0.05), then increased with an increase in temperature (p˂0.05). The kreis number were statistically constant up to 60 ºC (p˃0.05), however, continuouslyincreased after 70 ºC with the increase in temperature (p˂0.05). Lipolytic and lactic acid bacteria (M17 and MRS), and the yeast-mold numbers decreased after 60 ºC and 80 ºC (p˂0.05), respectively.The hardness/firmness (cutting) up to 80 ºC and the hardness/firmness (penetration) values up to 90 ºC (p˃0.05) did not change, but these values increased at higher temperatures (p˂0.05). It was determined that increasing the melting temperature increased the spreadability properties of samples (p˂0.05). As a result, the optimum melting temperature of the butter in the production of Sanlıurfa sadeyağı (Urfa Fat) should be between 60 ºC and 70 ºC.