Simge ve kongrüans denklemler
Signature and congruance equations
  1. Tez No: 673187
  2. Yazar: HATİCE ŞENGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AKBAŞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, bazı NEC gruplarının simgelerindeki sınır bileşenlerinin sayıları ve sınır bileşenlerindeki ∞ ların sayıları hesaplanmıştır. Ayrıca bazı modüler alt grupların imprimitif hareketi yardımıyla kongrüans denklemlerin çözümleri verilmiştir. Birinci bölümde Öklid olmayan kristalize grupların yapısı incelendi. PSL(2,R),Γ modüler grubu, kongrüans alt grupların bazı özellikleri, ayrık gruplar, temel bölgeler ve imprimitif hareket ile ilgili ihtiyaç duyduğumuz temel tanım, teorem ve sonuçlar verilmiştir. İkinci bölümde her N∈N için Γ ̂_0^2 (N) grubunun ve N tek veya 2||N olduğu durumlarda ise Γ ̂_0^3 (N) grubunun simgelerindeki sınır bileşenlerinin sayıları Hoare-Uzzel teoremi yardımıyla hesaplanmıştır. Ayrıca, Λ_n (N) grubunun Γ_0 (N) kongrüans alt grubundaki indeksi hesaplanmıştır. Bunlara ek olarak p,p≡1 mod 4 özelliğine sahip bir asal sayı ve β∈N olmak üzere p ile aralarında asal olan her a tam sayısı için modüler alt grupların özel bir imprimitif transitif hareketi kullanılarak a^2+x^2≡0 mod p^β kongrüans denklemini sağlayan x tamsayı çözümleri bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the numbers of link periods in the signatures of some NEC groups and the numbers of ∞ in the link periods are calculated. In addition, by the aid of imprimitive action of some modular subgroups, the solutions of congruence equations are given. In the first part, the structure of Non-Euclidean crystallized groups is examined. Required basic definitions, theorems and conclusions related with PSL(2,R), the modular group Γ, some properties of congruence subgroups, discrete groups, fundamental regions and imprimitive action are given. In the second part, the numbers of link periods in the signatures of the group Γ ̂_0^2 (N) for all N∈N and the group Γ ̂_0^3 (N) when N is odd or 2||N are calculated by using the Hoare-Uzzel Theorem. Moreover, the index of Λ_n (N) group in the congruence subgroup Γ_0 (N) is calculated. In addition, if p is a prime number with p≡1 mod 4 and β∈N, for any integer a coprime with p, the integer solutions x of the congruence equation a^2+x^2≡0 mod p^β are obtained by using a special imprimitive transitive action of modular subgroups.